Избухването на конфликта в Судан вкара световните производители в луда надпревара за доставките на арабска гума.

Това е един от най-търсените продукти в страната, тъй като е ключова съставка във всичко - от газирани напитки до бонбони и козметика, съобщава Reuters.

Около 70% от световното предлагане на арабска гума, за която има малко заместители, идва от акациевите дървета в региона Сахел, част от територията на третата по големина африканска държава, разкъсвана от боеве между армията и паравоенни сили.

Опасявайки се от постоянната несигурност в Судан, големите световни играчи, които зависят от продукта, като Coca Cola и Pepsico, отдавна са се запасили с доставки. Някои съхраняват количества за три до шест месеца, за да избегнат недостиг, заявяват износители и източници от индустрията пред Reuters.

Предишните конфликти в Судан бяха съсредоточени в отдалечени региони като Дарфур. Този път обаче, столицата Хартум беше засегната от боевете, които избухнаха на 15 април и парализираха икономиката.

Буре с барут: Защо конфликтът в Судан е толкова важен за светаОт началото на сраженията са загинали най-малко 400 души

"В зависимост от това колко дълго ще продължи конфликтът, може да има последици за готовите стоки по рафтовете - маркови стоки, произвеждани от известни марки", обяснява Ричард Финегън, мениджър снабдяване в Kerry Group, доставчик на арабска гума за водещи производители на храни и напитки.

Според него настоящите запаси ще бъдат изчерпани след пет-шест месеца, което се потвърждава и от Мартийн Бергкамп, партньор в холандския доставчик FOGA Gum, който смята, че това ще стане след три-шест месеца.

Според оценки, цитирани от Kerry Group, световното производство на арабска гума е около 120 000 тона годишно на стойност 1,1 млрд. долара.

По-голямата част от тях се намират в "гумения пояс", който се простира на 500 мили от източната до западната част на Африка, където обработваемата земя се среща с пустинята, включително в Етиопия, Чад, Сомалия и Еритрея.

Шведският производител на сладкарски изделия Cloetta AB, който произвежда таблетките за смучене Lakerol, съдържащи арабска гума, заявява, че разполага с "достатъчни" запаси в отговор на запитване от Reuters.

12 износители, доставчици и дистрибутори, с които Reuters се свърза, обаче признават, че търговията с арабска гума, която помага за свързването на отделните съставки в храните и безалкохолните напитки, е спряла.

10 интересни факта за дъвката, която днес празнува рожден денНа 23 септември 1848 г. американецът Джон Къртис произвежда в дома си

В момента е "невъзможно" да се доставят допълнителни количества от Судан поради размириците и блокираните пътища, казва Мохамад Алнур, който ръководи компанията Gum Arabic USA за търговия с продукта като здравословна добавка.

Според шведската Gum Sudan и други достачици, комуникацията с контактите на място става все по-трудна, а Порт Судан - откъдето се доставят продуктите, в момента дава приоритет на евакуацията на цивилното население.

"Нашите доставчици се борят да си осигурят стоки от първа необходимост заради конфликта", казва Джинеш Доши, управляващ директор на Vijay Bros, вносител, базиран в Мумбай. "И купувачите, и продавачите не знаят кога нещата ще се нормализират.", допълва той.

Alwaleed Ali, собственик на AGP Innovations Co Ltd, предприятие за износ на арабска гума, признава, че клиентите вече започват да търсят алтернативни страни за доставка на арабска гума.

Той продава гума арабика на Nexira SAS, базирана в Руан, Франция, и на базираната в Уестчестър, Илинойс, Ingredion Inc – двама основни доставчици на съставки за производители на продукти като храни за домашни любимци, газирани напитки и хранителни барчета.

Коя е страната, която консумира най-много Coca - Cola годишно?Не, не е САЩ

PepsiCo отказа да коментира въпроси, свързани с веригата за доставки и суровините, а Coca-Cola не отговори на запитването за коментар. "Компании като Pepsi и Coke не могат да съществуват, без да имат арабска гума в своите рецептури", каза Дани Хадад, директор маркетинг и развитие на Agrigum, световен доставчик от първата десетка.

В производствения си процес компаниите, произвеждащи храни и напитки, използват изсушена чрез разпръскване версия на гумата, която е подобна на прах, твърдят източници от индустрията. Няма алтернатива на арабската гума в газираните напитки, където тя предотвратява разделянето на съставките.

В знак на важността си за индустрията арабската гума дори беше освободена от санкциите на САЩ срещу Судан от 90-те години на миналия век, както защото е важна стока, така и поради опасения от създаване на черен пазар, припомня Reuters.

Суданските номади извличат от акациевите дървета камъчетата с кехлибарен цвят, които след това се рафинират и пакетират в цялата страна. Това осигурява поминъка на хиляди хора, а по-скъпият сорт арабска гума може да струва около 3000 долара на тон, според Gum Sudan. Съществува по-лошо качество и по-евтина дъвка от страни извън Судан, но предпочитаната съставка се среща само в акациевите дървета в Судан, Южен Судан и Чад.

Fanta се отказва от портокала. И в логото, и в напитките си Новата идентичност на Fanta е в унисон с новата ѝ и противоречива формула, която не съдържа плодове

Фаваз Абаро, генерален мениджър на компанията Savannah Life в Хартум, заяви, че има поръчки за покупка и планира да изнесе 60-70 тона арабска гума, но се съмнява, че ще може да го направи поради конфликта.

"Не е стабилно дори да си набавяме храна или напитки. Няма да е стабилно и за бизнеса", казва Абаро. "Цялата търговия е блокирана за момента.", признава мениджърът.

Тревогите и опасенията остават на дневен ред, а бизнеса няма представа дали и кога отново ще може да запълни запасите от безценната съставка.