Когато през следващата седмица лидерите на богатите страни и страните с нововъзникваща пазарна икономика се срещнат в Лондон, множество държави от Централна и Източна Европа ще се надяват на спешни действия, които да облекчат икономическа им уязвимост на фона на световната рецесия, информира ДПА.

При последните приготовления за срещата на Г-20 в Лондон световните лидери, сред които и американският президент Барак Обама, изразиха опасенията си, че сривът в икономиките на бившите комунистически страни може "да повлече" и западните държави. Има опасенията, че някоя от тежко засегнатите от икономическата криза страни в региона може да стане неспособна на посреща всекидневните си разходи заради намаляването на износа и отслабването на националната валута.

Подобно развитие на ситуацията засили страха от обявяване на мораториум върху външните плащания. Новите страни членки на Европейския съюз заемаха големи суми в опит за постигнат нивото на жизнения стандарт в Западна Европа. Разчитайки на стабилността, гарантирана от членството в ЕС, множество западни банки с радост насърчаваха този кредитен бум чрез поделенията си в страните от Централна и Източна Европа.

В някои страни от региона "кредитният балон" бе насочен към нисколихвени ипотечни и потребителски кредити в чуждестранни валути, най-вече в швейцарски франкове. Сега месечните вноски по тези кредити са се увеличили с до 50 на сто поради отслабването на националните валути.

Евентуално рязко свиване на икономиките на централно и източноевропейските страни и вълната от съкращения на работни места в производствата, насочени към износ, будят опасения от масово обявяване на дефолт, което пък ще изложи на опасност банките - майки от Западна Европа.

Източник: БНР