Рецесията се оказва, че удря американците не само по отношение на финансите, но и на създаването на семейства. Броят на браковете е достигнал рекорден минимум, като в същото време разликата между бедни и богати е достигнала рекордно висока стойност.

Дългата рецесия, която формално се смята, че приключи в средата на миналата година все още тежи върху населението на страната. Безработицата достигна до близо 10%, като наранява сериозно доходите на американските семейства.

Изследването сочи още, че американците прекарват средно 36 минути по-малко в офиса всяка седмица и прекарват в задръствания относително по-малко време в сравнение с преди рецесията.

Милиони американци прекарват времето си в своите домове, след неуспешно търсене на работа, коментират специалисти.

През изминалата година броят на браковете е бил едва 52% от възрастните над 18 години, на фона на 57% през 2000-та година.

Броят на тези, които никога не са се венчавали на възраст между 25-34 години е бил 46.4%.

Понижението в броят на женените американци е с трайна тенденция на понижение през последните години.

Причините са свързани както с повишението на разводите, така и с нарастване на броя на живеещите на семейни начала без брак и нарастващите професионални перспективи пред жените.

В доларово изражение богатите американци стават по-богати, а бедните изостават все повече зад тях.

Най-богатите 20% от населението на страната с доход над 100 000 долара годишно са получили 49.4% от всички генерирани в САЩ доходи, на фона на 3.4% от най-бедните 20% от населението.

Съотношението е 14.5 към едно. За сравнение през 2008 година то е било 13.6, а през 1968 година 7.69 към едно.