Куба ще съкрати над 500 000 работни места в огромния държавен сектор до края на първото тримесечие на 2011 г., за да увеличи производителността на икономиката и да облекчи натиска върху бюджета.

Това съобщи единственият кубински профсъюз.

Държавата не може и не бива да продължава да поддържа компании с раздут личен състав, които са в тежест за икономиката, работят на загуба, създават лоши практики и деформират поведението на работниците, обяви Кубинската работническа централа.

"Необходимо е да се повиши производителността и качеството на услугите, да се намалят големите разходи в държавния сектор и да се сложи край на неуместните подаръци, разточителните субсидии, използването на образованието като източник на заетост и ранно пенсиониране", обяви работническата централа в седмичника "Трабахадорес".

На 1 август президентът Раул Кастро заяви в парламента, че заплатите в държавния сектор ще бъдат намалени. В този сектор се развива 65% от икономическата дейност в комунистическа Куба. Като алтернатива държавата ще се старае да насърчава частния сектор, като позволи на кубинците да започнат малък бизнес.

Кубинската икономика е в сериозно затруднение заради световната финансова криза, продължаващото от десетилетия американско ембарго, опустошенията от ураганите през 2008 г., но и също от ниската производителност на много от държавните компании. Правителството на Раул Кастро започна бавни реформи към либерализиране на икономиката, но твърди, че няма да се откаже от социализма.

Източник: БТА