Излизането от кризата "не е гарантирано" през 2010 г., заяви генералният директор на Световната търговска организация (СТО) Паскал Лами. Причината за това са "балоните", създадени в резултат на инжектирането на огромни държавни средства във финансовата система, за да се предотврати нейният срив.

"Трябва да бъдем наясно, излизането от кризата не е гарантирано", заяви Лами по френско радио в отговор на въпрос дали световната икономика може да излезе от кризата през 2010 г. Според Лами "без съмнение дъното на басейна беше достигнато, но бързината на изплуването не е ясна. Заливайки икономическите и финансовите системи с държавни пари, се създадоха балони, които трябва да бъдат премахнати".

Кризата "показа, че има три категории държави в света - богати, държави, които са на път да станат такива и държави, които продължават да са бедни", каза още Лами. Той подчерта, че динамизмът на държавите с бурно развиваща се икономика (Китай, Бразилия, Индия, ЮАР) е една от причините, поради които растежът им е бил най-малко засегнат от кризата. "Това са най-динамичните, най-добре управляваните, с най-малко дългове страни...Това са страни, които от известна гледна точка са управлявани по-добре от западните икономики", посочи Лами.

Източник: БГНЕС