Либералите от Партията на реформите спечелиха парламентарните избори в Естония. Те събраха 28.8% и категорично се наложиха над евроскептичната, антиимигрантска и популистка Консервативна народна партия, която бе другият основен съперник на управляващата Центристката партия на досегашния премиер Юри Ратас.

Центристите останаха втори с 23 процента, а Консервативната народна партия остава трета политическа сила в Естония със 17.7 на сто. Партия Отечество получава 11,4 процента, а Социалдемократическата партия има 9,8 процента.

Това означава, че либералите от Партията на реформите ще имат 34 места в 101-местния парламент, или с 4 повече от сега. Центристката партия получава 26 мандата, с 1 по-малко от сега, а Консервативната народна партия на Естония увеличава мандатите си от 7 на 19, с което показва, че е постигнала истински пробив на изборите.

Отечество ще има 12 мандата (с 2 по-малко от сега), а Социалдемократическата партия ще има 10 мандата (с 5 по-малко от сега).

Досегашното правителство беше сформирано от коалиция между центристите, Отечество и социалдемократите.

Веднага след обявяването на резултатите от изборите класиралата се на първо място Партия на реформите обяви, че може да състави управляваща коалиция с партия Отечество и Социалдемократическата партия.

"Ако погледнем програмите, то с Центристката партия ще имаме най-големи различия по три въпроса - данъци, гражданство и образование на естонски език", каза лидерът на Партията на реформите Кая Калас. Тя изключи възможността за сътрудничество с Консервативната народна партия на Естония.

По думите й резултатите от вота показват, че има много хора, които не са усетили икономическия напредък на страната. Партията на реформите е ориентирана в подкрепа на бизнеса и настоява за намаляване на данъчната тежест и съкращаване да дъжравните разходи. Другият ключов момент от програмата на реформаторите е да ускорят процеса по затваряне на училищата, в които се преподава основно на руски език.

Според Калас образованието трябва да премине към модел, в който естонският език да е официален в училищата. Темата е ключова за бившата съветска република, в която руският език е основен за почти една четвърт от населението.