Проектът Libra на Facebook може да разчита на множество криптовалути, подкрепени от различни фиатни пари, като щатския долар или еврото, вместо да оперира като една-единствена виртуална валута, обвързана с кошница от реални национални валути.

Според първоначалните планове на технологичния гигант Facebook, Libra трябваше да представлява един токен, обвързан към палитра от фиатни валути и правителствен дълг.

Но по информация на Reuters Дейвид Маркус - директорът, оглавяващ блокчейн проекта на Facebook, е посочил по време на банков семинар, че е отворен към алтернативни подходи.

„Можем да го направим по различен начин”, казва той. „Вместо синтетична единица... можем да имаме серия от стейбълкойни, доларови стейбълкойни, еврови стейбълкойни, такива, обвързани с паунда и т.н.”

Стайбълкойните са криптовалути, които обикновено са обвръзани с национални валути.

Tether е най-популярният стейбълкойн. Криптовалутата е обвързана с цената на щатския долар, като е обект на редица притеснения, като това дали разполага с достатъчно голям резерв от щатската валута и дали се използва за пазарни манипулации, предава CNBC.

Подобни токени се използват за свиване на волатилността на криптовалути, като биткойн и етер. В случая на Libra крайната цел е да бъде създадена платежна система за трансфер на стойност през граница.

Но базираната в Швейцария Libra Association, която трябва да контролира Libra, е изправена пред редица проблеми от началото на този месец, като някои от най-големите имена напуснаха проекта, включително Mastercard и Visa.

На фона на това, че платежните гиганти казаха „не” на блокчейн проекта на Facebook, става все по-трудно да си представим, че големи банки биха се присъединили към организацията, базирана в Швейцария.

Изпълнителният директор на JP Morgan Джейми Даймън нарече проекта „чиста идея, която никога няма да се случи”.

Libra е изправена пред сериозен регулаторен натиск, като почти всички регулатори по света дадоха да се разбере, че подобна платежна мрежа може да навреди на настоящата финансова система и евентуално да се използва за пране на пари и финансиране на терористични активности.

Ще работят ли братята Уинкълвос отново с Facebook?Камерън и Тайлър Уинкълвос са познати на широката общественост благодарение на съдебния си сблъсък с Марк Закърбърг за това кой е истинският създател на Facebook


През миналата седмица Г-7 посочи в доклад, че проекти, като Libra, не бива да се разрешават, докато всички правни рискове не бъдат адресирани.

Междувременно Работната група за финансово действие - международен регулатор за незаконно финансиране, посочи, че подобни дигитални валути могат да подкопаят усилията за справяне с прането на пари и финансирането на тероризъм.

Шефът на германския финансов регулатор Фелик Хуфелд все пак дава някаква утеха на Facebook, споделяйки мнението, че проектът Libra няма да изчезне.

Освен това технологичният гигант IBM изрази готовност да подкрепи криптовалутата на социалната мрежа.