В последните две години влиятелни фигури както във Вашингтон, така и на Уолстрийт, добиха популярност, докато кризата се задълбочаваше, пазарите и компаниите се опитваха да оцелеят, а правителството на САЩ предприе драстични мерки да спаси икономиката. Дали са имали основен принос за кризата или пък са били на неподходящото място в неподходящото време може да не стане ясно години наред.

Сега, една година след най-трудния период за щатската икономика от Голямата депресия насам, тези финансови титани или са вън от светлината на прожекторите, или пък тяхната кариера е приключила независимо дали доброволно или по принуда. Ето и някои от знаковите лица на кризата, подбрани от CNBC и с какво се занимават те в момента:

Хенри Полсън

Тогава : Министър на финансите на САЩ

Сега: Работи върху книга, описваща кризата в детайли

Полсън на практика оглави усилията на правителството да намали вълната от лоши заеми, създадена от финансовите институции на страната. Заедно с председателя на Федералния резрв Бен Бернанке, Полсън участваше в поемането на контрол над ипотечните гиганти Fannie Mae и Freddie Mac, отпускането на милиарди долари помощ на AIG, програмата за подпомагане на финансовите институции на стойност 700 млрд. долара, както отпускането на милиарди долари за други правителствени програми.

След като беше заменен от Тим Гайтнер през януари тази година Полсън напълно изчезна от публичното пространство. Той в момента работи по книжа, която излага неговата гледна точка за кризата като финансов министър.

Стенли О'Нийл

Тогава: Президент и CEO на Merrill Lynch

Сега: Член на борда на директорите на Alcoa

О'Нийл е обвиняван за насочването на компанията към към високорисковите заеми, които й донесоха 8 млрд. долара загуба през лятото на 2007 г. О'Нийл напуска с обезщетение в размер на 161.5 млн. долара и е заменен от Джон Тейн. Не минава дълго обаче преди О'Нийл да се завърне в бизнес средите. През януари 2008 г. той е избран за член на борда на директорите на Alcoa. През април 2009 г., той също така попада в борда на директорите на American Beacon Advisors, консултантска компания от Тексас.

Джон Тейн

Тогава: Председател и CEO на Merrill Lynch

Сега: Възстановява кариерата си

Тейн беше последният председател и CEO на Merrill Lynch преди да бъде придобита от Bank of America Thain и трябваше да оглави глобалното банкиране, дейността с ценни книжа и управлението на активи на новата компания. След неочакваната загуба в размер на 15 млрд. долара за четвъртото тримесечие на 2008 г. и новината, че е похарчил над 1.2 млн. долара, за да обнови офиса си, Тейн беше помолен от CEO-то на Bank of America Кен Люис да напусне.

След безцеремонното му напускане на финансовия свят Тейн незабавно стана клиент на PR компанията Sunshine, Sachs & Associates, която по принцип се грижи за имиджа на Холивудски знаменитости.

Робърт Нардели

Тогава: Председател и CEO на Chrysler

Сега: CEO на Cerberus Operating & Advisory Company

След като беше принуден да напусне поста CEO на Home Depot с обезщетение в размер на 210 млн. долара, Нардели в крайна сметка попада в Chrysler през август 2007 г. Моментът не може да е по-лош.

Той е критикуван за различни неща, от използването на фирмения самолет до отказа на правителствен заем в размер на 750 млн. долара, който щеше да ограничи обаче заплащането на ръководителите на компанията и в крайна сметка довежда компанията до фалит. След това е избран за CEO на Cerberus Operating and Advisory Company.

Ричард Фълд

Тогава: Председател и CEO на Lehman Brothers

Сега: Служител в Matrix Advisors

Фълд е председател и CEO на добилата печална слава инвестиционна банка Lehman Brothers от 1994 г. до септември 2008 когато компанията подаде заявление за фалит. Фълд пое пълната отговорност за решенията, които е взимал и действията, които е предприемал. Той също така получава и около 300 млн. долара под формата на заплати и бонуси от 2000 г. до фалита на компанията.

Фълд беше едно от жертвените агнета на кризата и в момента се намира в дома си Кечъм, Айдахо, но приема работа в хеджфонда Matrix Advisors през април. В момента Фълд не е подведен под отговорност, но на хоризонта се задават няколко съдебно дела, които могат до голяма степен да му попречат да се завърне на Уолстрийт.

Рик Уагонър

Тогава: CEO на General Motors

Сега: Избягва публичност

Уагонър беше помолен да напусне поста си на CEO от администрацията на Обама през март на фона на усилията на правителството да спаси компанията. Няколко месеца по-късно GM подаде заявление за съдебна защита от кредитори.

Уагонър беше критикуван, че използва фирменият самолет, за да присъства на срещи, на които търси помощ от правителството, че компанията има над 85 млрд. долара загуби и че може да получи 20 млн. долара при пенсионирането си натрупани за близо 32-те години работа в компанията.

Уагонър отклонява множеството запитвания за интервюта след като напуска поста си.

Чарлз Принс

Тогава: Председател и CEO на Citigroup

Сега: Вицепредседател на Stonebridge International

Принс заема поста CEO на компанията в периода 2003-2007 г., и се оттегля след мултимилиардната загуба за третото тримесечие на 2007 г. свързана с различни инвестиции на банката. Според някои анализатори Принс е един от играчите в сърцето на финансовата криза, въпреки че той напуска рано и е заменен от настоящия CEO Викрам Пандит.

Принс напуска с обезщетение в размер на 95 млн. долара под формата на акции и бонуси.

През септември 2008 г. Принс започва работа като вицепредседател на международната консултантска компания Stonebridge International.

Анджело Модзило

Тогава: Председател и CEO на Countrywide

Сега: Избягва публичност

Основателят на Countrywide Financial се счита за основния виновник за сътресението американската финансова система в началото на кризата, породено от високорисковите заеми. След като Countrywide беше погълната от Bank of America за 4 млрд. долара през лятото на 2008 г., Модзило беше принуден да напусне компанията. Той беше принуден да се откаже от обезщетението си в размер на 37.5 млн. долар под сериозния публичен натиск.

На 4 юни тази година щатската Комисия по ценни книжа и борси го обвини в измама с ценни книжа и търговия с вътрешна информация . Модзило в момента се концентрира в дома си в Калифорния върху съдебните дела, които му предстоят.

Бърнард Мадоф

Тогава: Основател на Bernard L. Madoff Investment Securities LLC

Сега: Затворник номер 61727-054

Двигателят зад най-голямата финансови пирамида в САЩ, която беше разкрита от бързия спад на пазара. След като се призна за виновен по 11 обвинения през март 2009, Мадоф беше осъден на 150 години лишаване от свобода.

Той в момента излежава присъдата си във федералния затвор в Бътнър, Северна Каролина. При добро поведение хипотетичната дата за освобождаването му е 14 ноември 2139 г.