Британският премиер Борис Джонсън възнамерява да информира лидерите на ЕС по време на продължаващата среща на върха на Г-7, че в случай на брекзит без сделка размерът на обезщетението, което Лондон трябва да плати на Брюксел, ще бъде намалено до 9 млрд. паунда (9.93 млрд. евро), съобщава вестник Mail on Sunday.

Когато Джонсън се кандидатира за поста шеф на Консервативната партия на Обединеното кралство, той обеща да откаже да изплати на Европейския съюз 39 млрд. паунда обезщетение за напускане на съюза, докато не бъде постигнато споразумение, удовлетворяващо Обединеното кралство.

Според изданието премиерът възнамерява да намали “законопроекта за развод” с 30 млрд. лири (33.1 млрд. евро) като “наказание” за позицията на блока срещу брекзит.

Изданието също така отбелязва, че Лондон може да намали размера на обезщетението още повече – до 7 млрд. паунда (77.2 млрд. евро), тъй като разходите, свързани с преходния период, вече няма да са необходими в случай на твърд брекзит.

Първоначално Обединеното кралство трябваше да напусне Европейския съюз на 29 март, но неуспехът на парламента да одобри сделката на тогавашния министър-председател Тереза ​​Мей доведе до преместването на крайния срок на 31 октомври, припомня БГНЕС.

Една от основните пречки в преговорите за брекзит между ЕС и Великобритания беше предпазната клауза за Северна Ирландия, която включва оставането на Северна Ирландия в Митническия съюз на ЕС, което сега Джонсън отхвърля.

Джонсън даде да се разбере, че иска Обединеното кралство да напусне Европейския съюз на 31 октомври, въпреки че каза, че предпочита изход със споразумение.

Той призова Европейската комисия да отмени клаузата, която се стреми да избегне твърда ирландска граница чрез обвързване на страната с митническия съюз на ЕС, въпреки че Брюксел заяви, че няма да възобнови преговорите.

Срещата на Г-7 беше официално открита в град Биариц в Югозападна Франция. Над 13 000 полицаи и жандармеристи пристигнаха в региона, за да гарантират сигурността на събитието.

Британският премиер Борис Джонсън призова президента на САЩ Доналд Тръмп да премахне “значителните пречки” пред британските компании, които искат да изнасят на американския пазар, заявявайки, че има риск да бъде възпрепятствана сделката за свободна търговия след Брекзит, съобщи АФП.

В изявление в началото на срещата на върха на групата от седемте най-развити държави Г-7 в Биариц, Джонсън посочи редица продукти от Обединеното кралство – вариращи от душ кабини до любимите британски свински пайове – които той каза, че не са допуснати на американския пазар.

“Мисля, че има огромна възможност за Великобритания, но трябва да разберем, че не всичко ще бъде просто”, каза Джонсън пред репортери.

“В САЩ остават много значителни бариери пред британския бизнес, които не са широко разбрани”, каза той и добави, че е повдигнал проблема при телефонни разговори с Тръмп и ще направи това отново, когато се срещнат на двустранни разговори в неделя сутринта.

“Много е важно да сключим фантастична сделка за свободна търговия. Това е свободна търговия, която работи в интерес на британския бизнес”, каза той.

Джонсън и други поддръжници на излизането на Великобритания от Европейския съюз смятат търговската сделка със САЩ за ключова за постигането на успех на брекзит, като според тях тя ще създаде нови възможности за британските фирми.

Проблемът може да се превърне в рядка тема на спор между Джонсън и Тръмп, като двойката има топли отношения, чието начало датира от преди британският премиер да встъпи в длъжност миналия месец.

Сладкишите “в момента не могат да влязат на пазара в САЩ поради някакво ограничение за администриране на храните и лекарствата”, каза Джонсън, без да дава повече подробности.

“Ние възнамеряваме да използваме всички възможности, но те ще изискват от нашите американски приятели да направят компромиси и да променят своя подход, защото в момента има твърде много ограничения”, допълни британският премиер.

Междувременно президентът Тръмп обеща “много голяма търговска сделка” с Обединеното кралство, като заяви, че с напускането на ЕС Лондон ще свали „котва на крака си “, съобщи Би Би Си.

Тръмп говори след закуска с британския премиер Борис Джонсън на срещата на върха на Г7 в Биариц във Франция. Но Джонсън каза, че САЩ трябва да направят компромиси, за да се постигне споразумение за търговия след брекзит.