От Международната агенция по енергетика (МАЕ) смятат, че пандемията от коронавирус ще доведе до най-големия спад в инвестициите в сектора на енергетиката в историята, като разходите се очаква да паднат във всеки основен сектор тази година.

В годишния доклад на организацията, публикуван днес, от МАЕ казват, че безпрецедентният спад в енергийните инвестиции в световен мащаб е “потресаващ, както по своите мащаби, така и по отношение на кратките срокове, в които се случва.”

От организацията предупреждават, че икономическият ефект от обществената здравна криза може да има “сериозни” последствия за енергийната сигурност и прехода към чиста енергия.

“Рекордният спад в глобалните инвестиции в енергийния сектор е силно притеснителен по много причини,” казва Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ.

“Това означава изгубени работни места и пропуснати икономически възможности днес, както и изгубено енергийно предлагане, от което може да имаме нужда утре, след като икономиката се възстанови,” продължава той.

“Забавянето на разходите по ключови технологии за чиста енергия също така поставя под риск така необходимият преход към по-устойчиви енергийни системи.”

Към днешна дата потвърдените случаи на коронавирус по света са над 5.5 милиона, докато смъртните случаи са над 346 700, по последни данни на университета Джонс Хопкинс.

Пандемията означаваше, че страните на практика затвориха, а световните лидери наложиха драконови мерки, ограничавайки ежедневието на милиарди хора.

Тези ограничения пък се очаква да доведат до най-тежката икономическа рецесия от Голяма депресия през 30-те години на миналия век.

В началото на 2020 г. от МАЕ обявиха, че глобалните инвестиции в енергийния сектор са на път да запишат ръст от около 2%, което би представлявало най-големия годишен ръст от шест години.

След COVID-19 обаче от организацията вече прогнозират, че инвестициите паднат с 20% на годишна база.

Това представлява понижение с около 400 млрд. долара, в сравнение с предходната година.

Междувременно от базираната в Париж агенция казаха, че комбинацията от падащо търсене, по-ниски цени на енергията и увеличаване в броя на случаите на неплащане на сметки означава, че енергийните приходи на правителствата и индустрията ще падна с “доста над” 1 трлн. долара през 2020 г.

Петролът допринася с най-много за спада, според организацията, която твърди, че за първи път глобалните разходи за петрол ще паднат под тези за електричество.

По-ниски вредни емисии, но по грешните причини

Делът на енергийните разходи в световен мащаб, насочени към така наречените технологии за чиста енергия, се движи около една трета в последните години, казват от МАЕ.

През 2020 г. той ще скочи до към 40%, преди бързо да попари надеждите на природозащитниците, които се надяват, че това ще е отражение на една постоянна промяна.

“В абсолютно изражение делът остава доста под нивата, които ще са необходими за ускоряване на енергийните преходи,” казва от организацията.

“Кризата намали вредните емисии, но заради грешните причини. Ако искаме да постигнем трайно намаляване на вредните емисии, тогава ще трябва да станем свидетели на бързо увеличение на инвестициите в чиста енергия,” казва Бирол.

Според него МАЕ планира да предостави в предстоящ доклад ясни препоръки относно това как правителствата могат бързо да създадат работни места и да стимулират икономическата активност чрез изграждането на по-чисти и по-устойчиви енергийни системи.