Оказва се, че не само брекзит може да причини главоболие на британската икономика.

Брутният вътрешен продукт на Обединеното кралство понася щети за над 1.4 млрд. паунда (1.8 млрд. долара) заради хората, които идват на работа пияни или с махмурлук, пише Bloomberg.

Базираният в Лондон Институт за алкохолни изследвания е провел проучване сред 3 400 служители, които са оценявали собствената си работоспособност след употреба на алкохол.

Ефективността им намалява средно с 39%, ако са решили да дойдат на работа, въпреки че предната вечер са прекалили с питиетата. Анализът взима предвид средните разходи за труд, за да изчисли общите щети върху икономиката.

Според изследователите правителството подценява икономическите последствия от употребата на алкохолни напитки, тъй като официалната статистика не може да "хване" случаите, в които хората нястояват да дойдат на работа, въпреки махмурлука.

Общата оценка за негативните ефекти от подпийналите служители може да достигне близо 9 млрд. паунда (над 11 млрд. долара).

"Дори и при хората, които не пият чак толкова много, се наблюдава загуба на работоспособност. Данните могат да накарат институциите да преоценят ефектите от употребата на алкохол върху обществото. Настоящите оценки вече са твърде остарели", смята анализаторът Авик Бхатачаря, който е един от авторите на проучването.

Оказва се, че по-високоплатените служители са по-склонни да идват на работа пияни или с махмурлук, показват данните на британския Институт за алкохолни изследвания. 55% от хората с доходи над 66 000 пунда (84 500 долара) годишно признават, че им се е случвало да се появяват на работното си място след запой.

За сравнение, при служителите с доходи под 10 000 пунда (12 800 долара годишно) този дял е под 30%.