Лидерите на две от най-големите новинарски компании заявиха, че е време интернет-търсачките и потребителите да започнат да си плащат за съдържанието на техните новинарски сайтове, предаде Асошиейтед прес.

На среща на 300 медийни магнати в Пекин шефовете на Асошиейтед прес Том Кърли и на "Нюз корпорейшън" Рупърт Мърдок изразиха безпокойство от тенденцията сайтове като "Google", "Wikipedia" и "YouTube" да печелят огромни суми, като ощетяват интелектуалния труд на авторите на статиите и не компенсират достатъчно новинарските сайтове.

"Ние, създателите на новините, реагираме твърде бавно на свободното използване на новини от трети лица без заплащане или разрешение", заяви Кърли.

"Уебсайтове с висока посещаемост като "Wikipedia", "YouTube" и "Facebook" се превърнаха в предпочитани дестинации, в които интернет-потребителите търсят последните новини, като по този начин изместват традиционните новинарски медии", каза още той.

"Трябва да действаме бързо и решително, за да си върнем контрола върху съдържанието на нашите медии". "Повече няма да търпим това положение, при което едни хора на огромна човешка и икономическа цена посвещават живота си на събирането на новини, от които обществото се интересува, а други печелят от това, без да ги подкрепят", закани се Кърли.

Мърдок също отбеляза, че търсачките и плагиатите скоро ще започнат да си плащат, за да ползват информацията на новинарските сайтове.

Източник: БТА