С помощта на читатели и журналисти, сп. “Businessweek” класира 20-те най-добри бизнес лидери в света за 2007 г.

Читателите присъждат първото място на Стив Джобс (Apple), на второ е Джейми Даймън (JPMorgan Chase), а на трето Рупърт Мърдок ( News Corp).

Редакторите на списанието поставят на първо място Марк Хърд (Hewlett-Packard). Благодарение на неговото ръководство HP продължава да е водеща компания на пазара на компютри, където конкуренцията е жестока, като при това компанията реализира успешни продажби както към индивидуални потребители, така и към големи корпорации. Хърд отбелязва успехи и в продажбите на софтуер, благодарение на лансирането на скъп софтуер за съхраняване на данни на големите корпорации. За периода октомври 2006-2007 продажбите на HP скачат с 13.7%, до 104.3 млрд. долара, а печалбата нараства със 17%, до 7.3 млрд. долара.

В топ 10 още влиза и лидерът на Reliance Industries Мукеш Амбани. Той ръководи втория по големина частен конгломерат в Индия, развиващ дейност в сферите на химикалите, петрол и газ, и синтетични тъкани. През октомври за кратко имаше спекулации, че Амбани може да е станал най-богатият човек в света, когато пазарната капитализация на неговата компания достигна 63 млрд. долара.

Тази година Америка пострада от кризата в сектора на ипотечните кредити, която коства поста на лидерите на Ситигруп и Мерил Линч. Една компания на Уол Стрийт обаче стана известна с това, че не пострада особено от ситуацията – това е Goldman Sachs. За това изп. й директор Лари Бъркфийлд със сигурност има място в топ 10 на бизнес лидерите. Пресата отбеляза, че самият той ще получи около 70 млн. долара възнаграждение, плюс бонуси за добрата си работа тази година.

Загубите от ипотечната криза бяха сравнително малки и за JPMorgan Chase, което допринася за класирането на нейния лидер Джейми Даймън в топ 10. Докато загубите на Citi се изчисляват на около 8 млрд. долара, а акциите са се понижили с 40%, тези на JPMorgan Chase са едва 1.3 млрд. долара, при спад от 4% при книжата.

В списъка е и Ал Гор. Неговият документален филм “Неудобната истина” му донесе Оскар и стана четвъртият най-успешен документален филм в света. Освен като харизматичен еколидер, Гор се изявява и като директор в Apple. През 2007 г. той също така спечели Нобеловата награда за мир, Еми за ТВ канала си Current TV и написа книга. В края на годината Гор обяви, че ще се присъедини към Kleiner Perkins Caufield & Byers, където ще работи по проекти за екологични технологии.

Не може в класацията да не присъства Карлос Елу Слим – лидерът на América Móvil и най-богатият човек в света. Неговото състояние според сп. “Forbes” се оценява на 68 млрд. долара. Бизнесът му обединява банки, инфраструктурни компании, телекомуникации и авиопревози. América Móvil е най-голямата телекомуникационна компания в Латинска Америка със 137 млн. абонати в 16 държави. Тази година акциите й скочиха с 33%, тези на контролираната от Слим Telmex с 25%, а тези на неговата банка Inbursa с 37%. Наред с участията му в някои благотворителни проекти в областта на здравеопазването и образованието, тази година Слим дари 100 млн. долара на фондацията Clinton .

Стия Джобс е класиран не толкова заради впечатляващите числа (акциите скачат със 118% тази година, продажбите с 24%, а печалбата със 75%), колкото заради имиджа, който създава за себе си и за компанията. Доказателство е истерията около iPhone и начинът, по който Apple карат хората да възприемат техните нови продукти като бутикова стока.

Единствената жена в списъка е Анджела Брейди, начело на компанията за здравно осигуряване WellPoint. Когато зае поста изп. директор през февруари тази година, много хора бяха изненадани, но тя се оказа отличен лидер с твърда ръка.

В топ 20 влизат още Алън Лафлей (Procter & Gamble), Робърт Лейн (Deere & Co), Джак Ма (Alibaba.com), Шейх Мохамед бин Рашид ал Мактум (владетел на Дубай), Джеймс Макмерни (Boeing ), Лакшми Митал (ArcelorMittal), Боб Нардели (Chrysler), Ерик Шмид (Google), Стивън Шварцман (Blackstone Group), Ратан Тата (The Tata Group) и Джон Тайн (Мерил Линч).