Развитието на технологиите и автоматизацията на производството, водещи до загуба на работни места, могат да съживят комунизма. Такова предупреждение отправи управителят на Английската централна банка Марк Карни, цитиран от Daily Express.

По думите му създаването на един нов елит от свръхвисококвалифицирани служители и собственици на технологични компании ще увеличи неравенството, а това на свой ред ще направи Маркс и Енгелс отново актуални.

"За служителите е много трудно да преминат безпроблемно от един сектор в друг и да бъдат също толкова продуктивни, колкото на предишното си работно място. От гледна точка на наемния труд предимствата на първата индустриална революция, започнала във втората половина на XVIII век, не са почувствани напълно чак до втората половина на следващия XIX век", заяви Карни по повод възможностите за преквалификация на т. нар. "изчезващи" професии.

"Ако замените дигиталните платформи с тъкачните станове, изкуствения интелект с парния двигател и Twitter с телеграфа, ще видите точно същата динамика както преди 150 години, когато Карл Маркс е съчинявал своя "Комунистически манифест"", каза още управителят на Bank of England в своето изказване по време на Канадския форум за икономически растеж.

Според Карни основният проблем се крие в това, че новите технологии повишават значително производителността, но средното заплащане остава статично, тъй като създаващите се нови работни места са за нискоквалифициран труд. Той припомни, че точно това се е случило и преди 150 години, а статистиката в днешно време показва подобна "стагнация" в размера на възнагражденията след годините на финансовата криза.

Освен това, по думите му, има големи разминавания в очакванията. "Над 90% от гражданите на Великобритания не смятат, че автоматизацията ще се отрази на тяхната работа.В същото време мнозинството от изпълнителните директори на компаниите прогнозират точно обратното", допълни той.