Прогресивната политика на испанския премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро за правата на жените разпали дебати дали кампанията му за равенството на половете не е стигнала прекалено далеч.

"Испанското законодателство относно равенството на половете дискриминира мъжете, които не са защитени адекватно от женското насилие срещу тях", твърди активистът за правата на мъжете Доминго Гонсалес Алонсо.

"Мъжете имат и по-малко права при раздяла или развод", казва говорителят на асоциация Амбос, която защитава разведените мъже.

Правителството отхвърля подобни аргументи и обвинява критиците, че омаловажават векове мъжко потисничество над жените.

Сапатеро, който се самопровъзгласи за профеминист, зае твърда позиция в полза на равенството между половете, като назначи първия в страната наполовина женски кабинет след победата си на изборите през 2004 г.

След като спечели втори мандат през 2008 г., Сапатеро създаде първото в Испания министерство на равноправието.

Испанските закони определят половото насилие изключително като мъжко издевателство върху жените. Насилието упражнявано от жените срещу мъжете се разглежда в обикновеното наказателно право. Мъжете трябва да бъдат наказвани по-строго от жените за подобни деяния на домашно насилие, потвърди неотдавна испанският Конституционен съд в свое решение.

Повече от 100 специални съдилища, както и специални полицейски екипи се занимават със случаи, в които мъже заплашват, насилват или нападат физически настоящите си или бивши съпруги, партньорки, с които съжителстват или приятелки.

Близо 45 жени са били убити при случаи на основано на пола насилие в Испания досега тази година. Въпреки че Испания е известна с "мачистката" си култура, цифрата не е особено висока според европейските представи. Близо 40 процента от жертвите не са испанки, а имигрантки.

Законът за сексисткото насилие задължава медиите да информират обществеността за случаи на жени, убити от съпрузите или партньорите си.

Някои испански съдии и автори обвиниха жените, че невярно твърдят, че са малтретирани от мъжете си. Въпреки това все още има малко доказателства, че това се случва в големи мащаби и дебатите сега се фокусират върху правата на бащите след развод или раздяла.

Майката традиционно получава попечителството върху децата в Испания повече от 90 процента от случаите. Това й дава правото да продължи да живее в семейния дом и да получава издръжка от бившия си съпруг.

Досега само един от 17-те полуавтономни испански райони, северния Арагон, прие законодателство, което има за цел да въведе съвместното попечителство над децата. Съдиите могат да задължат майките да споделят попечителството с бащите при отсъствието на неблагоприятни фактори, какъвто е насилието.

Привържениците на съвместното попечителство са на мнение, че то позволява по-голямо присъствие на бащите в живота на децата и дава възможност на жените да работят извън дома.

Правителството отхвърли превръщането на съвместното попечителство в норма за цялата страна.

"Безотговорните бащи могат да претендират за попечителство над децата си само заради икономически причини", изтъкна делегатът на правителството за половото насилие Мигел Лоренте Акоста.

По думите му насилието над противоположния пол е проблем на патриархалното общество, на културен и социален модел, базиран на неравенство.

Източник: bTV