Висшите мениджмъри, разорили чрез рискованата си политика инвестиционните гиганти Lehman Brothers и Meryll Lynch и допринесли за милиарди загуби на инвеститорите, не останали на „сухо“, според данните, изнесени в щатските медии, пише РИА Новости.

Председателят на Съвета на директорите на Lehman Brothers Ричард Фалд получил за стажа си от 15 години във фирмата около половин млрд. щатски долара. Само за миналата година мениджърът е сложил в джоба си 45 млн. долара, по данни на изследователската компания Equilar.

Преди дни Lehman Brothers, компания с близо 160-годишна история, подаде в съда документи за защита от банкрут.

„За унищожаването на своята компания той (Фалд) е получавал по 17 хил. долара на час,“ подчертават от New York Times.

Добре е заработил и бившият управител на инвестиционната банка Meryll Lynch, считана за символ на Wall Street, Стенли О' Нил. През миналата година, когато банката показа загуба в размер на 8.4 млрд. долара, той бил освободен от поста с лична печалба в размер на около 161 млн. долара.

Джон Мак, топ мениджърът на Morgan Stanley, заработил през миналата година заплата в размер на 41.7 млн. долара, като стана най-високоплатеният изпълнителен директор, според Associated Press.

Средното възнаграждение на генералните директори на компаниите от индекса S&P-500 се е повишило през 2007 г. с 280 хил. долара на 8.4 млн. долара, сочи проучване на АР. Във финансовата сфера, където кризисните явления се проявиха още през миналата есен, възнагражденията на ръководителите са се съкратили с 4.25 на сто.

Политиците в разгара на предизборната кампания в САЩ заговориха за необходимостта от повече регулиране на ипотечния пазар и за съкращаване на разрива в доходите на редовия персонал и мениджърите, както и обвързването на заплатите с финансовите резултати на компанията си.

Ако, например, през 80-те години доходите на ръководството надвишаваше 30-40 пъти доходите на редовия персонал, то днес разликата в големите американски компании е още по-голяма, като се е увеличила 345 пъти.

Снимка: РИА Новости