Американската технологична корпорация Micron Technology съобщи, че ще инвестира около 3,6 милиарда долара през следващите няколко години в производството на ново поколение памет чипове в Хирошима, подпомогната от японското правителство, предава The Wall Street Journal.

Споразумението беше обявено в четвъртък преди срещата на върха на лидерите на Г-7 в Хирошима, която започва петък.

Сделката идва в момент на нарастващо напрежение между САЩ и Китай относно чип технологията. САЩ наложиха вълни от ограничения, целящи да забавят способността на Китай да се превърне в авангарден производител на полупроводници, които са в основата на техническата мощ и военния напредък на страните.

Американският посланик в Япония, Рам Емануел, е бил пряко замесен в изготвянето на сделката, възприемана като пример за отговор на Г-7 на икономическото влияние на Китай, отбелязва WSJ.

Според Bloomberg Micron Technology е напът да получи финансови стимули от японското правителство в размер на около 1,5 млрд. долара, които да ѝ помогнат да произвежда памет чипове от следващо поколение.

Компанията заяви, че планира да купи и инсталира във фабриката си в Хирошима някои от най-модерните машини за производство на чипове в света: така нареченото EUV литографско оборудване. Машините на холандската компания ASML струват стотици милиони долари всяка и са от решаващо значение за производството на най-модерните чипове в света. Машината EUV, която Micron очаква да купи в рамките на японската си инвестиция, ще бъде първата в страната и ще разшири усилията на правителството за укрепване на японската индустрия за чипове.

Игра на чипове: Докъде са САЩ и ЕС в битките за независимост Новите правила имат за цел да удвоят световния пазарен дял на ЕС в полупроводниците от 10% на 20% до 2030 г. Taiwan Semiconductor Manufacturing, най-големият производител на чипове в света, също заяви миналата година, че ще похарчи повече от 8 милиарда долара за разширяване в Япония. Миналото лято Токио обеща да субсидира производството в най-големия завод за чипове в страната, съвместно предприятие на производителите Kioxia и Western Digital. През 2022 г. Япония също така създаде нова компания за чипове, наречена Rapidus, подкрепена от консорциум от водещи местни технологични фирми. В четвъртък министър-председателят Фумио Кишида се срещна с висши глобални ръководители на полупроводници в своя офис, включително главния изпълнителен директор на Intel Патрик Гелсингер, главния изпълнителен директор на Micron Санджай Мехротра и Марк Лиу, президент на TSMC.

Китайските компании засилват производството на чипове въпреки санкциите Крайната цел на Пекин е да си осигури възможности за по-самостоятелно производство Япония е инвестирала в производството на Micron и преди. Миналата година страната заяви, че ще даде на компанията до около 338 милиона долара за производство на модерни чипове в завода в Хирошима. Тази инвестиция дойде след посещението в страната на вицепрезидента Камала Харис, отбелязва WSJ.

Глобалният недостиг на полупроводници през първите няколко години от пандемията засили интереса на много правителства да субсидират местното производство на чипове. САЩ са отделили приблизително 53 милиарда долара за това. Европейският съюз също има цел да финансира повече местно производство.

Миналата година Micron обяви намерението си да изгради масивен завод за производство на чипове в Клей, Ню Йорк, като каза, че в крайна сметка ще инвестира до 100 милиарда долара в съоръжението. Президентът Байдън посети мястото като част от усилията си да покаже, че администрацията му връща усъвършенстваното производство на чипове в САЩ и нарече плановете на компанията там „една от най-значимите инвестиции в американската история“.