Microsoft разположи под водата център за данни, наподобяващ подводница. Съоръжението е постaвено край шотландската група острови Оркни, предава CNBC.

Технологичният гигант посочи, че е потопил 12-метровото съоръжение от площадка на изследователския институт European Marine Energy Center (EMEC) - организация, която изследва енергийния потенциал на вълните и приливите.

Целта на цялото начинание е подобряване скоростта на интернет в зони1 намиращи се в близост до вода, където инфраструктура често липсва.

Неща, като стрийминга на видео и гейминга, зависят силно от качествената инфраструктура, осигуряваща връзка с интернет.

„Близо половината от световното население живее близо до големи водни басейни”, посочва изпълнителният директор на Microsoft U.K. Синди Роуз в публикация в блога на компанията.

„Наличието на центрове за данни в близост до милиарди хора, използващи интернет, ще осигури по-бързо и гладко уеб сърфиране, стрийминг на видео и гейминг, докато бизнесът ще може да се наслаждава на технологии, задвижвани от изкуствен интелект”, пише тя.

Подводните центрове за данни са изградени в рамките на проекта на Microsoft на име Natick, чийто фокус е създаването на съоръжения, благоприятни за околната среда.

Microsoft работи по подводните центрове за данни от години, като първият прототип на съоръжението бе показан през 2015 г. в Калифорния.

Илон Мъск създава мрежа от сателити около ЗемятаSpaceX официално се включва в надпреварата за разпространяване на интернет до всички кътчета на земята

Настоящият център, който вече е под вода, побира 12 реда компютри с общо 864 сървъра. Съоръжението ще бъде захранвано чрез подводен кабел, свързан с EMEC в Оркни.

Центърът разходва под 250 киловата енергия, когато работи на пълна мощност, разкриват от Microsoft.

Подводният център за данни може да обработва информация до 5 години без нуждата от поддръжка.

Островите Оркни са известни като място за проучване и разработка на технологии, свързани с възобновяемата енергия. Според Microsoft, от 2012 г. насам групата острови е започнала да произвежда повече възобновяема енергия, отколкото потребява.