Паричните преводи на мигранти към родината намаляват заради кризата. Според Световната банка през идните две години финансовите трансфери ще намалеят със 7 процента. Сред най-засегнатите ще са страните от Източна Европа.

Над 300 млрд. долара изпратени от работниците-мигранти ще постъпят тази година в развиващите се държави. Според най-новата прогноза на Световната банка това ще означава намаляване на постъпленията от мигрантите със 7.3 процента.

Специалистите на международната финансова институция смятат, че намаляването на мигрантските финансови постъпления може да окаже допълнителен негативен ефект върху перспективите за световно икономическо възстановяване.

За по-малките развиващи се икономики парите от мигрантите играят важна икономическа роля. В някои от тях - като Молдова или Таджикистан - постъпленията надхвърлят 25 процента от БВП. По данни на Световната банка и МВФ за повечето държави в Източна Европа и Централна Азия финансовите постъпления от мигрантите са вторият най-важен източник на външно финансиране след чуждата помощ и преките чужди инвестиции.

Но тъкмо този регион ще бъде засегнат най-много от намаляващите парични преводи. През 2008 година в Източна Европа и Централна Азия са влезли над 57 млрд. долара изпратени от мигрантите. Но тази и следващата година постъпленията ще бъдат доста под 50 млрд. долара.

България е една от държавите, в които мигрантските постъпления представляват висок процент от БВП. През 2007 година те са били 5.4 процента от БВП. През 2008 година в страната са постъпили над 2.5 млрд. долара от мигрантите. През 2007 година сумата е била над 2 млрд. долара.

В комбинация с отсъстващите чужди инвестиции, намаляването на тези потоци от външен капитал към страната само ще засили ефекта на дълбоката икономическа рецесия, смятат специалистите.

Световната банка посочва в анализа си, че мигрантите в чужбина са във все по-трудно положение. Те са сред първите засегнати от кризата - както поради намаляване на доходите, така и поради загубата на работни места.

42 процента от мигрантите от Източна Европа и Централна Азия са в държави в Западна Европа, ударени тежко от кризата. По тази причина на много места те стават жертви на надигащите се анти-мигрантски настроения и дори на насилие.

Много от мигрантите могат да се видят принудени да се завърнат в страните си, твърди Световната банка, особено ако настъпи голямо затягане на правилата за имиграция на работна сила в 10-те главни световни държави, които приемат най-голям брой мигранти.

Източник: Дойче веле