Дейвид Хардинг - милиардерът основател на управляващото дружество Winton Group, дари 100 млн. паунда (130 млн. долара) на Кеймбриджкия университет.

Това е най-голямото единично частно дарение на британски университет от местен филантроп, предава Bloomberg.

Над ¾ от дарението на Хардинг и неговата съпруга ще отиде за пълни стипендии за около 100 изтъкнати докторанти, посочват от висшето учебно заведение в изявление. Останалата част от сумата ще бъде отделена за подкрепа на студенти във втория най-стар университет във Великобритания.

„Клаудия и аз сме много щастливи да направим това дарение на Кеймбридж, за да помогнем за привличането на бъдещите поколения изключителни студенти, за да извършват проучвания и учат тук”, казва 57-годишният милиардер в изявление.

Дарението е значителна сума за британската филантропия, представляващо над 10% от свежите пари, които университети в страната набраха в академичната 2016-2017 г.

Дарението идва в момент, в който напускането от Великобритания на Европейския съюз може значително да увреди финансирането на академичните институции на Острова.

Университети в страната получават общо по средно 767 млн. паунда годишно в периода 2007 – 2017 г. по данни, събрани от Bloomberg.

Дарението на Дейвид Хардинг надминава 120-те млн. долара, които съоснователят на Quantitative Investment Management Джефри Уудръф дари през миналия месец на университета във Вирджиния.

Все пак историята в САЩ помни доста по-големи дарения, реализирани от милиардери. През 2014 г. Кенет Грифин - основател на Citadel Advisors, дари 150 млн. долара на Харвардския университет, който самият той е завършил.

Година по-късно Джон Полсън направи дарение от 400 млн. долара на фактулета по инженерство на Харвардсия университет.

Как изглежда светът, според бюджета на един милиардерПокупателната способност на един милиардер трудно може да бъде осмислена, защото повечето хора нямат правилна представа за големите числа и защото 1 млрд. долара далеч надхвърлят опита на повечето хора с парите

Дарението на Хардинг изпреварва и това на британския рисков инвеститор Майкъл Мориц от 2012 г., когато отпуска 75 млн. паунда на Оксфордския университет.

Хардинг, който е дарявал 20 млн. паунда на факултета по физика на Кеймбриджкия университет през 1982 г., основава инвестиционната си империя десетилетие след това.

Активите на базираната в Лондон Winton Group се свиха с около 5 млрд. долара през миналата година - до 23.6 млрд. долара, след като Хардинг промени стратегията и инвеститорите изгубиха търпение.

Оксфорд и Кеймбридж са сред най-добре финансираните академични институции в света с общи дарения, надминаващи 6 млрд. паунда.