Едва ли има човек, който да не е чувал за Роман Абрамович - руският олигарх, който притежава британския футболен клуб Челси и цяла колекция от яхти, частни самолети и суперавтомобили. Днес (24 октомври) той навършва 53 години.

Бляскавото му ежедневие често попада в обективите на папараците, а бизнес интересите му се простират във всички икономически сфери - от банковото дело до търговията с петрол и стомана. Но за първите му стъпки в света на бизнеса информацията е изключително оскъдна.

От една страна, това се дължи на факта, че самият Абрамович не обича да е в светлината на медийните прожектори и рядко дава интервюта, а от друга - на обвитите в мистерия години на т. нар. "перестройка" в бившия Съветски съюз.

Това е периодът, в който плановото стопанство на целия социалистически лагер се трансформира в пазарна икономика, а хората, имащи привилегията да са близо до властта, получават шанс да участват в приватизацията на държавните активи.

В много случаи това става с използването на съмнителни контакти с държавната администрация, със сенчести практики на ръба на закона, а понякога и далеч отвъд него.

Роман Абрамович е един от участниците, които заемат централна роля в този процес. Той е роден на 24 октомври 1966 г. в град Саратов, в семейството на латвийски евреи, емигрирали в СССР по време на Втората световна война.

Роман остава сирак едва на 3-годишна възраст. Майка му умира при аборт малко след неговото раждане, а две години по-късно баща му загива при злополука на строителен обект.

Роман Абрамович е отгледан в семейството на своя чичо, като прекарва ранните си детски години в северния град Ухта, а по-късно се премества в Москва.

Информацията за образованието му е противоречива, но самият Абрамович не крие, че не е бил сред най-добрите ученици. Той посещава различни училища, а след отбиването на задължителната военна служба изкарва няколко години в Индустриалния уверситет в Ухта и в Московския петролен и газов университет, но така и не завършва.

Първите си стъпки в бизнеса обаче Абрамович прави, още докато е в казармата, където припечелва по някоя рубла, продавайки краден бензин на висшестоящите офицери. Натрупването на първоначален капитал в Съветския съюз е трудно начинание, но младият предприемач успява да събере прилична сума с внос на гумени патета, които продава от апартамента си в Москва.

В света на Роман Абрамович 41 000 евро стигат за 1 кв. мМалко след като Роман Абрамович купува имението Château de la Croë преди около десетилетие на ексклузивния полустров Антиб в Южна Франция, данъчните власти вече чукат на вратата му


Истинският начален тласък за бизнес начинанията на Роман Абрамович идва след сватбата с първата му съпруга Олга Лисова през 1987 г. Младоженците получават като подарък 2000 рубли от родителите на булката, които Абрамович използва за разширяване на търговския си асортимент.

Той започва да продава контрабандни парфюми и дезодоранти, печалбата от които надхвърля сериозно постъпленията от гумените патета.

В разгара на "перестройката" в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век смелият руски предприемач получава шанса да се включи в "голямата игра". Президентът Михаил Горбачов разхлабва административната хватка върху частния бизнес и Абрамович най-накрая успява да легализира бизнеса си, а заедно с него и своите авоари. Това обаче не му пречи отвреме навреме да прекрачва закона.

През 1992 г. той е арестуван по обвинение в кражба на държавна собственост, след като се опитва да присвои с фалшиви документи влакова композиция с 55 цистерни дизелово гориво на стойност 3.8 милиона рубли.

Роман Абрамович обаче приема да сътрудничи на разследването и компенсира загубите на рафинерията, в замяна на което по-късно е освободен от отговорност.

През 1991 г. той се запознава с втората си съпруга Ирина Маландина, която по това време работи като стюардеса. Тяхната връзка прилича на история от приказките, защото в началото двамата живеят в апартамента на нейната майка, а през 2006 г., когато се развеждат, вече са собственици на имоти за стотици милиони долари по целия свят.

През 1995 г. Роман Абрамович вече управлява цяла група от компании, които оперират в различни сектори - от свиневъдство до търговия с горива. Но следващата стъпка, която го вкарва в света на милиардерите, той прави с помощта на крупния руски бизнесмен Борис Березовски, който е част от близкото обкръжение на тогавашния руски президент Борис Елцин.

Благодарение на "топлата връзка" с Кремъл, Березовски и Абрамович успяват да придобият пълен контрол върху държавния петролен гигант Сибнефт. Цената на приватизационната сделка е около 100 млн. долара, а реалната стойност на активите на компанията - няколко пъти по-голяма.

Именно придобиването на Сибнефт осигурява на Абрамович ключа към милиардерския клуб на олигарсите, както и ресурса за глобалната експанзия на неговата империя.