Щатските индекси записаха леки повишения в последната сесия за седмицата, след като неочаквано добрите данни за заетостта не успяха да продължат мощният ръст от тази седмица, който беше породен от плана на Федералния резерв за стимулиране на икономиката, информира AP.

Dow Jones се колебаеше между отрицателната и положителната територия през по-голямата част от деня преди да приключи сесията с повишение от само 9 пункта. По-рано тази седмица индексът достигна най-високото си ниво от септември 2008 г. на фона на ентусиазма породен от програмата на ФЕД за изкупуване на облигации на стойност 600 млрд. долара.

Покачването на пазара бързо загуби инерция вчера въпреки че данните от Министерството на труда показаха, че работодателите са създали 151 000 работни места през миналия месец. Това беше и първия ръст на заетостта от май насам.

Слабите резултати на Kraft Foods Inc. бяха причината компанията да е най-зле представилият се компонент на Dow Jones вчера. Хранителният гигант обяви че печалбата му е намаляла с над 8% през миналото тримесечие. Акциите на Bank of America Corp. и JPMorgan Chase & Co. поскъпнаха рязко, на фона на новините, че големите банки скоро ще могат да увеличават дивидента си.

В крайна сметка вчера Dow Jones затвори с ръст от 9.24 пункта, или 0.1%, до 11 444.08 пункта. S&P 500 се повиши с 4.79 пункта, или 0.4%, до 1 225.85 пункта, докато технологичният Nasdaq добави 1.64 пункта, или 0.1%, до 2 578.98 пункта.

Щатските държавни ценни книжа вчера поевтиняха. Доходността на 10-годишните облигации нарасна до 2.54% в сравнение с 2.47% във вторник. Доларът поскъпна спрямо останалите основни валути, а цените на суровините записаха основно понижения.

Цените на щатските акции скачаха цяла седмица на фона на очаквания икономически стимул от страна на ФЕД. Стойността на програмата се оказа малко по-голяма от очакваната, което помогна на Dow Jones да скочи с 220 пункта в четвъртък.

Добрите данни за заетостта през октомври бяха помрачени от новината, че нивото на безработицата остава 9.6% в трети пореден месец. Икономиката на САЩ трябва да добавя постоянно поне по 100 000 нови работни места месечно, за да не изостава от темпа на растеж на населението. През септември работодателите са закрили 95 000работни места.

Останалите пазари вчера приключиха основно с повишения. Британският индекс FTSE 100 добави 0.2%, германският DAX се повиши с 0.3%, а френският CAC-40 остана без промяна.

Японският индекс Nikkei 225 скочи с 2.9%, след като централната банка на страната обяви подробности около своята програмата за стимулиране на икономиката.