Потаен стартъп си осигури договор с американските военни за изстрелване на сателити посредством иновативна технология, разчитаща на кинетична енергия, която може да изпраща обекти директно в космоса.

В средата на миналия месец базираната в Калифорния компания SpinLaunch обяви, че е подписала договор с щатското Министерство на отбраната, предава Forbes. Компанията не споделя никакви детайли, освен че контрактът е за прототип на услуги за изстрелване на база кинетична енергия.

Стартъпът е основан през 2014 г., но за първи път попадна под прожекторите през 2018 г., след четири години на тъмно. Компанията набра 40 млн. долара под формата на частни инвестиции през април миналата година от Airbus Ventures, Google Ventures и Kleiner Perkins.

Цената на изстрелване възлиза на 250 хил. долара, като системата може да осъществява до пет изстрелвания на ден. Няма данни какви са ограниченията, по отнешение на обем и тегло, на обектите, които могат да бъдат пращани в космоса.

На уебсайта на компанията е посочено, че се опитва да изгради „най-евтината система в света за изстрелване в космоса”, за да праща малки сателити в орбита на Земята.

Твърди се, че това е единствената система за изстрелване, базирана на кинетичната енергия, която може да изпраща сателити в орбита без помощта на ракета.

От изображение, публикувано от компанията, изглежда сякаш системата ще завърта носител в кръгло съоръжение до огромна скорост, след което ще изстрелва, подобно на катапулт, сателити или други обекти в космоса.

От SpinLaunch посочват, че са използвали технологии от минната индустрия и вятърните турбини, за да „изградят иновативна система за масово ускоряване”, която може да достигне орбитата на Земята, без да използва огромни количества гориво, за разлика от традиционните ракети.

При достигане на необходимата височина над атмосферата, SpinLaunh ще използва ракета към съоръжението, която ще осигури последното подбутване за окончателно достигане на орбита.

Други детайли не са обявени засега, като се посочва, че първото изстрелване ще бъде реализирано през 2022 г. Компанията не е откликнала на молбата за коментар.

Изпълнителният директор и основател на компанията Джонатан Яни посочва в изявление, че тази технология ще промени зараждащата се космическа индустрия.

От SpinLaunch наскоро се преместиха в нова централа в Лонф Бийч, Калифорния, през януари 2019 г., като изградиха и тестова площадка за 7 млн. долара в Спейсфорт Америка, Ню Мексико, където космическата компания на Ричард Брансън Virgin Galactic също оперира своите тестове.

Първите тестови изстрелвания на SpinLaunch са планирани за 2020 г.

НАСА праща хора на Луната след пет годиниНАСА изчисли, че ще се нуждае от сума между 20 и 30 млрд. долара през следващите пет години, за да изпрати американски астронавти отново на Луната до 2024 г.

През годините системите за изстрелване на база кинетична енергия бяха подлагани на широк дебат, но нямаше нито една компания, която някога да е използвана подобна технология. В интервю за TechCrunch от миналата година Яни посочва, че е уверен в успеха на компанията си.

„SpinLaunch използва метод за ротационно ускорение, овладяване на ъгловия импулс за постепенно ускоряване на носителя до хиперзвукови скорости”, кава той. „Този подход разчита на архитектура с драматично ниска цена и много по-ниска мощност”, добавя той.