Разследващите органи се заеха с тежката задача да определят причината, поради която чисто новият Boeing Co. 737 Max на индонезийската авиокомпания Lion Air падна в морето до остров Ява малко след излитането си, убивайки всичките 189 души на борда.

Водолази издирват потъналите останки от самолета, заедно с черните кутии, които са документирали последните момента на борда. Инцидентът е първият за най-модерния Boeing 737, който започна полети с авиокомпаниите през миналата година и най-тежкия в гражданската авиация от три години насам.

Вече има индикации за евентуалните причини: молба от страна на пилотите да се върнат на летището, проблем с поддръжката на предишен полет и отклонения в скоростта преди самолетът окончателно да изгуби височина. Ограничената и на момента противоречива информация за полета обаче не съвпада с предишни инциденти, казва Стив Уолъс, бивш ръководител на отделa за разследване на инциденти във Федералната авиационна администрация на САЩ.

“Нямам сценарий с най-вероятните причини за този инцидент,” казва Уолъс пред Bloomberg.

От спасителната служба на Индонезия обявиха, че ще използват 14 плавателни съда в опит да открият корпуса на самолета и телата на жертвите.

Инцидентът е пречка пред усилията на Индонезия да подобри въздушната безопасност, след като страната успешно лобира в полза на отменянето на забрана за полети на нейни превозвачи, сред които и Lion Air, до Европейския съюз.

Екип от разследващи от Националния съвет по транспортна безопасност на САЩ, Boeing и производителя на двигатели CFM International, ще помага в резследването, което се води от индонезийските власти.

Самолет на два месеца

Самолетът 737 Max 8, който е на два месеца и обслужва Полет 610, излита от столицата Джакарта на път за островната туристическа дестинация Пангкалпинанг, в 6:20 часа сутринта местно време в понеделник. Ръководителите на въздушното движение губят връзка със самолета 13 минути по-късно, когато той е на височина от около 900 м. според Спасителната служба на Индонезия.

Самолетът, регистриран като PK-LQP, е имал забавяне във връзка с поддръжката в предишния си полет от Денпасар късно в неделя, но получил одобрение от инженерите за сутрешното пътуване, заяви главният изпълнителен директор на Lion Air, Едуард Сираит. Самолетът имал едва 800 часа във въздуха, след като започва да лети през август, според Комитета по транспортна безопасност на Индонезия.

Проследяването на полета във Flightradar24 показва, че самолетът се е снишавал и издигал неколкократно, като скоростта му също се е променяла. И двете неща не са типични за най-новия компютърно управляван самолет. Обяснение за това може да са множество проблеми свързани с екипажа и оборудването на самолета, от погрешно отчитане на скоростта до някакъв вид електрическо смущение.

Малко след излитането от Джакарта, един от пилотите иска разрешение за връщане на летището, което е индикация, че екипажът може би е имал проблем с някаква неизправност. Времето вероятно не е било фактор, според индонезийската комисия по пътна безопасност.

„Почти невероятни“

В последните си секунди самолетът се е движел надолу със скорост от около 350 мили (560 км) в час, което е доста над обикновената скорост при спускане, сочат предварителните данни. Тази информация обаче ще трябва да бъде потвърдена от записите на черните кутии.

“Това нещо наистина пада сериозно,” казва Джон Кокс, президент на консултантската компания Safety Operating Systems, който е участвал в разследването на редица инциденти. “Данните са почти невероятни.”

Кое е най-безопасното място в самолета?Какво откриват учени, които през 2012 г. разбили нарочно самолет Boeing 737 в мексиканската пустиня?

Преди вчерашната трагедия Lion Air имаше седем катастрофи за 18 години. Бързо разрастващият се превозвач е третия най-голям клиент на модела Max, като повече самолети от него са купили само Flydubai и Southwest Airlines Co., според уебсайта на Boeing.

Доставеният първо на подразделението на Lion Malindo, Max е най-продаваната версия на Boeing 737. Към края на септември, Boeing има поръчани над 4 564 самолета, а моделът е почти разпродаден до 2023 г.

В Азия, където през последното десетилетие се появиха няколко десетки нискотарифни превозвачи, сред клиентите са индийската SpiceJet Ltd. и китайския държавен превозвач China Southern Airlines Co. Най-новата серия от семейството 737, която е и най-големият източник на печалба за Boeing, се конкурира с A320neo на Airbus SE.

Вчера акциите на Boeing поевтиняха с 6.6% до 335.59 долара, което бе най-големият спад от февруари 2016.

Издирване

От индинезийската спасителна служба обявиха, че не очакат да има оцелели при катастрофата и че телата на повечето жертви вероятно са останали в корпуса на самолета, който сега е някъде на морското дъно. Засега са открити единствено части от тела, отломки от самолета и лични вещи на пътници. Издирването е съсредоточено в район от 124 морски мили в морето близо до остров Ява.

Въз основа на броя на хората на борда това е най-смъртоносният инцидент, откакто самолет Airbus A321 на руската Метроджет с 224 души на борда падна над Египет през 2015 г. заради бомба на борда. Последният голям въздушен инцидент в Индонезия бе през декември 2014 г., когато Airbus A320 на AirAsia Indonesia със 162 души на борда се разби в морето по време на полет от Сурабая до Сингапур.

Lion Air, която е собствнеост на PT Lion Mentari Airlines, е сред най-големите клиенти на Boeing и Airbus, а бързото й разрастване е показателно, както за обещаващите перспективи така и за предизвикателствата пред авиацията в Индонезия. Базираният в Джакарта превозвач получи 13 от поръчаните през 2012 г. 201 самолета Max като част от сделка на стойност 22.4 млрд. долара.

Въпреки това авиокомпания е имала не един и два инцидента през годините. Последната загуба на самолет е през 2013 г., когато Boeing 737-800 на два месеца се приземява във водата малко преди да достигне до международното летище в Денпасар. Корпусът на самолета се разпада при падането, но тогава инцидентът се разминава без жертви.

Авиопревозите в Индонезия процъфтяват в последните години, а местният пазар е петият най-натоварен в света. Пътникопотокът на местните авиопревозвачи е нараснал повече от три пъти в периода 2005 - 2017 до 97 милиона души.

Самолет не с прозорци, а с огромна гледка Как е възможно това?

Авиопревозвачите обаче изпитват затруднения с безопасността, отчасти в резултат на темповете на това разрастване, както и вследствие на проблеми свързани с планинския терен, екваториалните бури и често слабо развитатата авиационна инфраструктура. Lion Air бе сред индонезийските авиокомпании, на които бе забранено да летят до ЕС в периода 2007 – 2016 г.

От Европейската комисия обявиха, че като цяло “няма индикации” за влошаване на нивата на безопасност при Lion Air или за контрола над въздушната безопасност в Индинезия. Решението за премахването на индонезийските превозвачи от списъка през 2016 г. е въз основа на експертни анализи, заяви говорителят на ЕК Енрико Бривио вчера.

След вчерашната катастрофа, австралийситие власти забраниха официалните лица и на подизпълнители на страната да летят с Lion до следващо нареждане. Решението ще бъде преразгледано, след като се изяснят причините за инцидента.