Глобалната криза развенча много митове, пише Newsweek. Кризата настъпи толкова едновременно и от толкова посоки, че идеята за устойчивост бързо рухна. Ето няколко твърдения, които световната рецесия опроверга.

1. Развиващите се пазари са защитени от пороците на развитите.

Този мит предполагаше, че потребителите в Азия ще компенсират спада на търсенето в развитите страни. Образно казано, индийският дърводелец се разкиха от студения вятър, повял от САЩ, вместо да се закали и укрепи здравето си. Развиващите се пазари се оказаха в по-критична ситуация дори от развитите.

2. Най-лошото от кредитната криза отмина.

Когато вестниците гърмяха от големи имена на фалирали банки, много експерти се отдъхнаха с мисълта, че това е най-лошото и кредитната криза отминава.

Наистина през първите няколко седмици на януари американските компании успяха да реализират пет големи сделки за дългови инструменти на стойност 153 млрд. долара, но всички те бяха финансирани от правителството.

Bank of America и Citigroup срещат сериозни трудности, а банките по света отчетоха 1 трлн. долара загуби от високорискови задължения.

Прогнозата на Goldman е, че до края на кризата загубите ще се увеличат с още 1.1 трлн. долара и докато тези дългове не бъдат компенсирани от някого, в кошмарите на банкерите ще се явява крахът на Lehman Brothers.

3. Състоянието на реалния сектор ще бъде най-тежко.

Анализаторите очакваха, че зад пределите на финансовия сектор ще бъде по-тежко, отколкото в него. Оказа се не съвсем така... През 2001 г. компаниите наистина не бяха готови за спад, но се научиха да отделят пари за черни дни, сега ситуацията не е толкова плачевна, колкото може да се очаква.

По данни на Standard & Poor's към 2008 г. частните компании са натрупали 616 млрд. долара, а задлъжността им е около една трета по-малка от тази през 1991 г.

4. Доларът умира.

Слуховете за смъртта на долара се оказаха силно преувеличени. Американската икономика наистина се намира в състояние на свободно падане повече от година, но американската валута отказва да слуша мрачните анализатори.

В средата на миналата година американската валута нарасна с 24% спрямо еврото и 47% спрямо лирата.

5. Кредитните карти са следващият балон.

Дълговете по кредитните карти често са секюритизирани като ипотечните кредити и част от анализаторите очакваха да споделят съдбата им.

Опасенията се оказаха напразни- тази задлъжнялост в САЩ се оказа около 9% от годишния доход- несравнима за ипотечната (100% от годишния доход).