Младите италианци отдавна са зачеркнали думата "бъдеще" от своя речник. Те са твърде заети да се борят с настоящето. Безработицата расте, а особено засегнати са именно младите. Всеки четвърти младеж е без работа.

В днешна Италия твърдите работни места със социална закрила са рядко изключение. Частните фирми, но също и общински и държавни служби назначават само на временна работа. Да не говорим, че според Италианската търговска камара 85 процента от свободните места се разпределят с връзки или подкупи.

Италия прогонва елита на бъдещето си

При това положение за мнозина младежи единственият изход е да заминат в чужбина. Впрочем, става дума не за обикновени работници, а за хора с квалификация и образование. Ето какво казва журналистът Серджо Нава от реномирания вестник "Соле 24 оре":

"Отдавна вече у нас се говори за brain drain. В чужбина обаче ми стана ясно, че емигрират не само учени, но също адвокати, инженери, лекари и музиканти. Не защото искат да покорят света, а поради липсата на перспективи в Италия. Става дума за едно масово явление."

Италия е на път да изгуби елита на своето бъдеще. А страната се нуждае най-вече именно от младото поколение, напомня професорът по демография Алесандро Розина: "Парадоксът е, че ние имаме твърде малко млади хора, но едва ли в някоя друга страна третират младите така зле, както тук. Далновидните политици би трябвало да разберат, че е наложително да инвестираме тъкмо в младежта, например в нашата прогнила образователна система."

Закостенялост без граници

Вместо това старите бранят привилегиите си за сметка на младите: те са си осигурили добри заплати и пенсии, завещавайки на следващото поколение огромен държавен дълг. Професор Розина смята, че промяна е възможна едва след около 10-15 години - когато старото поколение слезе от сцената. Тогава интелигентни млади хора биха могли да поемат управлението на Италия и най-сетне да я модернизират.

Източник: Дойче Веле