Връзката между хората и растенията отдавна е тема на научни изследвания.

Последните данни разкриват редица нови полезни ефекти, произлизащи от растенията.

Според проучване, проведено в Йънгстаун, Охайо, озеленените зони в града се радват на по-ниска престъпност. Друг доклад доказва, че служителите, които работят в среда, декорирана с растения, демонстрират 15% по-висока продуктивност.

Инженерите от Massachusetts Institute of Technology (MIT) отиват дори по-далеч, полагайки усилия да разберат дали растенията могат да изпълняват различни функции, някои от които напълно необичайни.

Опитите на учените включват най-различни неща – растения, чиято нужда от вода се следи чрез сензори, други растения, които могат да записват и възпроизвеждат 3D изображения на заобикалящата ги среда, дори такива, които могат да засичат в подпочвените води химикали, използвани в експлозиви.

Всички тези прототипи са част от „растителната нанобионика“ - сфера на изследвания, с която се занимава екипът на Strano Research Group към MIT.

Терминът комбинира две концепции - „бионик“, което означава да се придават на живи неща изкуствени възможности (подобно на бионик ръка) и „нано“, което се отнася към разработки по-малки от 10 нанометра, които могат да се прибавят към живи неща.

„Мислим как може да се проектират растения, които да заменят функциите на устройствата, които хората използват всеки ден.“, казва Майкъл Страно, професор по химическо инженерство към MIT, в интервю за CNN.

„Нещата, които правим от пластмаса и чипове – можем ли да ги заменим с живи растения?“, пита той.

Светещи листа

Един от последните проекти на учените свързва кейл, кресон и спанак. При вграждането на наночастици в листа на кресона, екипът на Страно открива, че по този начин може да се отделя светлина за около три часа и половина.

Наночастиците се пресоват в листата на градинското растение. Веднъж попаднали в него, те започват да отделят луциферин, което кара листата на растението да излъчват светлина.

„Растенията събират енергия от слънцето, като я съхраняват под формата на глюкоза вътре в себе си“, казва Страно. „Това, което правим, е да вземем малко от тази складирана химическа енергия и да я превърнем в светлина“, казва ученият.

Намаляване потреблението на енергия

Светлината, която възлиза на около 1/1000 от тази, необходима за да се чете на нея, е само началото.

По думите на Страно, един ден технологията може да се използва за осветление в дома или дори за превръщането на улиците в светеща градина, която да замени класическите улични лампи.

Осветлението заема дял от 7% от общото електрическо потребление в САЩ. Колкото по-далеч е устройството от източника на електричество, толкова повече ток се губи в процеса по пренасянето му. Това може да бъде поправено чрез светещи растения и да доведе до пестене на енергия.

Засега обаче Страно е здраво стъпил на земята. По думите му, едва ли може да се говори за спасяване на планетата, тъй като засега разполагаме с едно листо, което свети понякога.

„Искам да ги направя главно и предимно, защото са красиви“, добавя ученият.