Броят на американците, които са подали за първи път молби за помощи за безработни намалява през миналата седмица, което може би е сигнал, че трудовият пазар започва да се стабилизира, предава Bloomberg.

Броят на подадените за първи път молби намалява с 5 000 до 381 000 за седмицата, приключила на 14 юни, като спадът надхвърля предварителните прогнози, съобщиха днес от Търговския департамент. Общият брой на хората, които получават помощи за безработни, е намалял със 76 000 до 3.06 милиона за седмицата приключила на 7 юни.

Поръчките от чужбина и търсенето на различни машини и оборудване карат някои компании да задържат работниците си, независимо от това, че продължилият спад на жилищния пазар, по-високите цени на петрола и кредитните ограничения не подкрепят увеличаването на персонала. По-малкото уволнения обаче могат да помогнат за предотвратяването на още по-голям спад в потребителското доверие, като по този начин ще успокоят опасенията, че потребителските разходи ще намалеят.

Нивото на безработица сред тези, които имат право на помощи, е намаляло от 2.4 на 2.3%. Общо 44 щата и територии отчитат ръст на молбите за миналата седмица, докато 9 съобщават за спад.

Средният брой молби, подавани всяка седмица от началото на годината, възлиза на 359 900, в сравнение с 321 000 през 2007 г., когато в икономиката са се създавали 91 000 нови работни места всеки месец.

Броят на работните места в САЩ е намалял с 49 000 през май, а безработицата се е увеличила до 5.5%, съобщи правителството на 6 юни. Това е петият пореден месец, през който броят на работните места намалява, както и най-големият скок в нивото на безработица от повече от две десетилетия.

Данните за молбите за помощи при безработица не могат да обаче да се сравняват с тези от последните икономически спадове. Средно по около 415 000 работници са подавали молби за помощи за безработни всяка седмица по време на последната рецесия през 2001 г.