Броят на талантливите чужденци, които имат желание да останат да живеят в САЩ, нараства.

През тази година 236 000 чужденци са кандидатствали за виза H-1B, която е най-често срещата за висококвалифицирани чуждестранни служители. Броят им се увеличава с 3 000, в сравнение с 2015 г. и с доста повече от 2014 г., когато са кандидатствали 172 500 души.

Имиграционната служба на САЩ ще отпусне само 85 000 визи H-1B (20 000 от тях за запазени за кандидати с магистърска степен от американски университети), които бяха изтеглени в събота - 9 април, на лотариен принцип.

За кандидатите и работодателите съдбата на техните молби не е в техните ръце.

"Лотарията прави всичко много несигурно," според адвоката по имиграционните въпроси Тахмина Уотсън, цитирана от Money CNN.

Нарастващото търсене е една от причините някои региони като Масачузетс, Колорадо и Ню Йорк да въведат програми, които помагат на кандидатите да заобиколят ограничението за H-1B. С помощта на университети, определен брой кандидати за H-1B могат да заобиколят годишната квота.

Вижте още: Половината стартъпи за над 1 млрд. долара в САЩ са на имигранти

Проучване на Националната фондация за американска политика наскоро показа, че над 50% от стартъп компаниите в САЩ, които в момента се оценяват на по над 1 млрд. долара, са основани от имигранти.

Легендарният инвеститор Рон Конуей говори през февруари за необходимостта от имиграционна реформа.

"28% от новите технологични стартъпи в САЩ се основават от имигранти," каза той.

"Имаме главни изпълнителни директори на компании, които дори не могат да останат в страната с останалата част от екипа на тяхната компания. Това е най-катастрофалният случай," добави Конуей.