Италианският премиер Марио Монти заяви, че дълговите проблеми на Европа се коренят отчасти в безотговорното родителство на Германия и Франция в детските години на еврото.

Монти заяви пред журналисти в Токио, че с неподчинението си на фискалните правила двете най-големи държави в еврозоната са дали лош пример на останалите страни от континента. "Всичко започна през 2003 г., в почти детските години на еврото", заяви Монти. "В действителност Германия и Франция не бяха стриктни от гледна точка на публичните дефицити и на дълговете", допълни той.

Уважаваният технократ, който замени милиардера и медиен магнат Силвио Берлускони през ноември начело на третата по големина икономика в ЕС, заяви, че проблемът е в пренебрегването на правилата, позволяващи годишен бюджетен дефицит не повече от три процента от БВП, припомня БГНЕС.

Монти изтъкна, че въпреки препоръките, на среща на министри от правителствата на държавите членки на ЕС било решено да не се наказват Франция и Германия за надхвърляне на лимита на дефицита. "Така двете най-големи страни в еврозоната имаха дефицит със съучастието на Италия, която по това време председателстваше въз основа на ротационната система Съвета на ЕС. Разбира се, че ако бащата и майката на еврозоната нарушават правилата, не можем да очакваме, че страни като Гърция ще се съобразяват с тях", допълни италианският премиер.

Монти, който говори при посещението си в Япония, беше член на Европейската комисия (ЕК) в първите години на новия век, когато тя препоръча да бъдат налагани санкции на страни, които надхвърлят максимално допустимия дефицит. Европейският съвет обаче наложи вето на инициативата.