Международната рейтингова агенция Moody's днес предложи САЩ да премахне установения със закон таван върху държавния дълг, за да намали несигурността сред притежателите на щатски държавни облигации, информира Reuters.

САЩ е една от малкото страни където Конгресът определя таван за държавния дълг, което създава "периодична несигурност" по отношение на способността на правителството да обслужва задълженията си, се казва в доклад на Moody's.

През миналата седмица от агенцията предупредиха, че ще намалят AAA рейтинга на САЩ, ако правителството пропусне плащане по държавния си дълг, което увеличи натиска върху Републиканците и Белия дом да постигнат споразумение.

От Moody's заявиха, че винаги са считали риска от дефолт на САЩ за много малък, защото Конгресът редовно е вдигал тавана на дълга в продължение на много десетилетия, обикновено без проблеми.

В момента обаче големите различия между Камарата на представителите и администрацията на Барак Обама по отношение на тавана на дълга създава известна несигурност и кара агенцията да повиши оценката си за риска.

От Moody's предлагат на правителството на САЩ да разгледа и други алтернативи относно тавана на дълга, посочвайки като пример Чили, която е считана за най-стабилната страна в Латинска Америка във фискално отношение.

"В другите държави нивото на дефицита е ограничено от 'фискално правило," което означава, че увеличението на дълга се ограничава въпреки че технически няма таван," казват от Moody's, добавяйки, че това правило действа ефективно в Чили.

От агенция също така посочват Договора от Маастрихт, в който е посочено, че съотношението на държавния дълг към БВП не трябва да надхвърля 60%. От Moody's обаче отбелязват, че това правило често е нарушавано от държавите.

В САЩ таванът на дълга не ограничава нарастването на държавния дълг защото законодателите редовно вдигат тавана и защото този таван не е свързан с нивото на държавните разходи определяно от Конгреса, казват от Moody's.