Русия и Украйна са в състояние на конфликт в продължание на осем години.

През 2014 г. Русия се възползва от политическите сътресения в съседната страна, за да завземе и установи военен контрол над Кримския полуостров в южната част на Украйна.

Последвалата война между украинските военни и подкрепяните от Русия бунтовници и руските паравоенни формирования в двата източни региона на Украйна, известни като Донбас (съкратено от Донецки басейн), никога не е приключвала официално. Към днешна дата около 14 000 души са убити в конфликта и приблизително 1.5 милиона са разселени.

Но днес това, което е най-тревожно за световните лидери, е огромното струпване на руски войски по украинската граница. Русия отрича да е планирала инвазия, но руските власти поставиха ултиматум към Запада, изисквайки писмени гаранции срещу по-нататъшното разширяване на НАТО на изток.

Президентът Путин иска на Украйна и други бивши съветски държави да бъде забранено да стават членове на организацията.

Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков сравни настоящата ситуация с кубинската ракетна криза от 1962 г. - напрегнато 13-дневно противопоставяне между САЩ и Съветския съюз относно разполагането на ядрени ракети в Куба, което остава в историята като една най-опасните конфронтации в човешката история, тъй като изправя една срещу друга двете най-големи ядрени сили.

Точно както и сега.

Защо обаче отношенията между Украйна и нейния по-голям източен съсед са толкова сложни? Отговорът на този въпрос до голяма степен може да се търси в историята.

Две държави с обща история

Двете съседни държави споделят 1000 години бурна и изпълнена с поврати история. Днес Украйна е един от най-големите руски пазари за износ на природен газ, важен транзитен маршрут към останалата част от Европа и дом на около 7.5 милиона етнически руснаци, които живеят предимно в Източна Украйна и в южния регион на Крим.

Около 25% от 46-милионното население на Украйна посочва руския като свой майчин език.

И руснаците, и украинците проследяват своите корени до първата източнославянска самостоятелна държава - Киевска Рус, която се простира от Балтийско до Черно море от 9-и век до средата на 13-и век. Тази средновековна империя, всъщност, е основана от викингите — „русь“ е славянската дума, която местното население дава на червенокосите скандинавци.

Киевските князе приемат източноправославното християнство през 988 г., полагайки основата на съвременната руска църква.

Какво се случва с Украйна след падането на Киевска Рус?

След разпадането на Киевска Рус територията ѝ е разцепена от конкуриращи се сили, които ценят плодородните равнини и богатия чернозем, който по-късно спечелва на Украйна прякора „житницата на Европа“.

Католическите Полша и Литва доминират в страната в продължение на стотици години, но към края на 18-и век Руската империя завзема по-голямата част от Украйна, с изключение на Галиция, която остава под контрола на Австрийската (по-късно Австро-Унгарската) империя на Хабсбургите.

Руските царе наричат своето украйнско господство „малка Русия“ и се опитват да смажат нарастващия украински национализъм през 40-те години на 19-и век, като забраняват използването на украински език в училищата.

„Северен поток 2“ – каква е ролята на газопровода в кризата Украйна - РусияСтруващият 10 млрд. евро проект е считан все повече за ключова разменна монета

Кога възниква първата самостоятелна украинска държава?

Първата независима украинска държава е обявена в Киев през 1917 г. след разпадането на Руската и Австро-Унгарската империи в края на Първата световна война. Тази независимост обаче е краткотрайна.

Новата държава е нападната от Полша, като в същото време на нейната територия се водят сражения между силите, лоялни на монархията и Червената армия на новото болшевишко правителство в Москва, което поема властта след Октомврийската революция от 1918 г.

Украйна е включена в Съветския съюз през 1922 г., като по това време икономиката ѝ е в хаос, а населението гладува. Но най-лошото тепърва предстои. Когато украинските селяни отказват да се присъединят към колективните ферми през 30-те години на 20-и век, съветският лидер Йосиф Сталин организира масови екзекуции, а колапсът на селското стопанство води до глад, който убива близо 10 милиона души.

След това Сталин заселва в Украйна милиони руснаци и други съветски граждани, за да помогне за възстановяването на богатите на въглища и желязна руда източни части на страната.

Втората световна война се превръща в трагедия за Украйна

През 1941 година, по време на Втората световна война, Украйна е окупирана от нацистка Германия. Много от местните жители приветстват германците като освободители от СССР и десетки хиляди дори се бият на източния фронт на страната на германската армия, надявайки се Адолф Хитлер да ги възнагради с независима държава.

Вместо това нацистите започват да използват украинците като робска работна ръка. В разгара на военните действия около 2.5 милиона украинци се сражават в редиците на Червената армия на Сталин. Страната се превръща в едно от най-кървавите бойни полета на Втората световна война. Загиват най-малко 5.3 милиона украинци, или около една шеста от населението. Около 2.25 милиона от убитите са евреи.

В края на войната Сталин депортира в сибирските затворнически лагери десетки хиляди украинци, обвинени в сътрудничество с нацистите. Хиляди са и екзекутираните.

Колко пъти САЩ са обявявали официално война на други държави?Последният път, когато САЩ прибягват до тази стъпка, е по време на Втората световна война

Кога Украйна става наистина независима?

През 1991 г. над 90% от украинците гласуват за обявяване на независимост от разпадащия се Съветски съюз. Но дори и след това Русия продължава да се меси във вътрешната политика на страната. На президентските избори в Украйна през 2004 г. Кремъл подкрепи проруския кандидат Виктор Янукович. Съмненията за масови фалшификации на изборите предизвикаха т .нар. Оранжева революция, която свали Янукович от власт.

Провалът на лидерите след него доведе до завръщането му през 2010 г., но след като той анулира търговско споразумение с Европейския съюз, отново беше изгонен от поста от прозападни демонстранти.

Как Крим се превръща в "ябълка на раздора"?

Крим е една от най-горещите конфликти теми във взаимоотношенията между Киев и Москва. И то заради начина, по който този регион, в който преобладава етническото руско население и е дом на руския черноморски флот, се оказва част от Украйна.

Полуостровът е под контрола от Русия в продължение на векове, но през 1954 г. съветският лидер Никита Хрушчов го "подарява" на Киев. Разбира се, тогава Украинската съветска република все още е част от СССР и едва ли някой е предполагал, че в бъдеще ще бъде отново независима държава.

Някои руснаци дори смятат, че Хрушчов е бил пиян, когато е подписал предаването на Крим на Украйна, докато други считат, че с този жест той се опитва да "реабилитира" Москва заради глада през 30-те години.

Така или иначе, "подаръкът" на Хрушчов остава крайно непопулярен сред обикновените руснаци. 56% от тях са категорични, че Крим е изконна руска територия.

На днешната дата преди 30 години се разпада най-голямата държава в светаКак обаче се стига до този повратен момент в световната история?

Какво делят Русия и Украйна днес?

В последните няколко десетилетия преди анексията на Крим Русия беше най-големият търговски партньор на Украйна. В днешно време нейните позиции са заети от Китай. Преди нахлуването в Крим Русия се надяваше да привлече Украйна към своя единен пазар и Евразийския икономически съюз, който днес включва Армения, Беларус, Казахстан и Киргизстан.

Русия разчита на украинските тръбопроводи за доставките на природен газ до Централна и Източна Европа и продължава да плаща на Киев милиарди долари годишно за транзитни такси.

Миналата година Русия завърши строителството на газопровода Северен поток 2, който минава под Балтийско море до Германия. И въпреки че Русия има договор да продължи да транспортира газ през Украйна още няколко години, някои критици в Съединените щати и Европа предупреждават, че балтийският газопровод ще позволи на Москва да "заобиколи" Украйна и да получи още по-голямо геополитическо влияние в региона.