Боливарът - националната валутата на Венецуела, изгуби почти цялата си стойност през миналата година, в резултат на икономическата и политическа криза, в която изпадна страната.

Една от идеите за излизане от бездната е замяната на боливара с щатския долар. Подобни ходове вече са правени в някои държави, като Еквадор и Ел Салвадор, както и от някои малки островни нации.

Венецуела си спечели печалната слава на най-лошата икономика в света, когато говорим за държави, в които няма въоръжени конфликти.

В страната предстоят президентски избори през пролетта, като Хенри Фалкон се явява основният кандидат на опозицията, който ще се сблъска с настоящия президент Николас Мадуро.

Франциско Родригез, бивш икономист от Wall Street и настоящ съветник на Фалкон, посочва, че той би сменил националната валута с щатския долар, за да се справи с най-големия проблем – чудовищната инфлация, предава CNN.

Благодарение на инфлацията, цените на стоки и услуги се повишават далеч по-бързо от заплатите в страната.

Венецуелците се намират в меко казано затруднено положение, страдащи от недостиг на храна, медикаменти и стоки от първа необходимост – нещо, което провокира хиляди млади граждани на някогашната най-богата страна в региона да напускат пределите й.

По всичко личи, че проблемът ще продължи да се задълбочава. Международният валутен фонд прогнозира, че потребителските цени ще скочат през настоящата година с невероятните 13 000%.

Някои икономисти също смятат, че Венецуела трябва да приеме щатския долар, преди да започне да решава и останалите си проблеми, като вихрещата се престъпност и масова емиграция.

„Няма начин да вкарат в ред каквото и да е било във Венецуела, преди да приемат долара”, смята професор Стив Ханке от Johns Hopkins University, който е известен в България, като „баща на валутния борд”, въведен след хиперинфлацията, властвала у нас в края на миналия век.

„Боливарът вече е свършен”, добавя той.

Неофициалният обменен курс на боливара спрямо щатския долар; източник: dolartoday/CNN

Когато подобни ходове за смяна на валутата се предприемат, обикновено правителството фиксира временен обменен курс за гражданите, които трябва да обменят боливарите си в новата валута – в случая щатски долари.

За целта обаче Венецуела ще трябва да се съгласи да получава банкноти, издадени само и единствено от Федералния резерв на САЩ, тъй като правителствата, избрали щатския долар, губят правото да печатат пари на своя глава.

При подобно стечение на обстоятелствата страната също така няма да може да изисква от Федералния резерв да печата банкноти.

За да плати на Фед за доставките на банкноти, Венецуела ще трябва да продължи да изкарва пари от износа си на петрол, както и чрез събирането на данъци.

Положителният момент в този сценарий е, че цената на долара не зависи от вътрешните сътресения, а от международните пазари, което би следвало да постави точка на хиперинфлацията, който опустошава богатата на петролни залежи южноамериканска държава.

Според експерти, преходът към долара ще бъде по-лесен за Венецуела, отколкото за други страни, тъй като петролът е единственият й източник на приходи, а той се търгува в щатска валута.

Ако Николас Мадуро запази властта си, подобен сценарий едва ли ще се случи, тъй като той перманентно обвинява САЩ за ситуацията във Венецуела.

Екипът на кандидат-президента Хенри Фалкон посочва, че ако той бъде избран, венецуелците ще могат да обменят боливарите си при курс 68 за един щатски долар. Някои икономисти смятат, че е твърде рано да се предвиди какъв би бил обменният курс.

Настоящият обменен курс, който милиони венецуелци използват ежедневно, върви при 216 000 боливара за един щатски долар.

Икономисти обаче посочват, че държавите, приемащи щатския долар, губят прекалено много от контрола над собствените си пазари и икономика. Друга популярна идея, въртяща се около опозицията на Мадуро, е въвеждането на нова валута.

„Доларизацията е решение, но не и оптималното такова”, казва Жан Пол Лайденц, старши икономист в Ecoanalitica - базирана във Венецеула компания за проучвания. „Това е екстремна мярка”, добавя той.

Президентът Николас Мадуро предприе свой собствен ход за справяне с тежката ситуация.

Под негово ръководство Венецуела се превърна в първата страна в света, създала национална криптовалута - petro, подкрепена с петролните запаси на държавата.

Засега остава неясно колко успешна е идеята на венецуелския държавен глава.