Справянето с корупцията може да генерира около 1 трилион долара годишно под формата на данъчни приходи по света, сочи проучване на Международния валутен фонд (МВФ), цитирано от Reuters.

Освен до ръст в приходите на правителствата, борбата с корупцията може да доведе до позитиви под най-различна форма, като намаляване на прахосването на ресурси и дори повишаване на оценките в обществената образователна система, заключват от МВФ.

Битката с корупцията повишава и общото доверие в правителствата.

„По-малко корупция означава по-малко изтичане на приходи и разхищения на разходи, както и по-добро качество на общественото образование и инфраструктурата”, пише в доклада.

Моделът, в който ниското проникване на корупция води до по-високи приходи, се наблюдава както в развитите икономики, така и при развиващите се страни и страните с ниски доходи, показват данните.

„Сред напредналите икономики, страна в горните 25% по отношение на контрол над корупцията, събира с 4.5% от БВП повече приходи, спрямо страна в долните 25%. Разликата в събираемостта е 2.75% от БВП при развиващите се пазарни икономики и 4% от БВП сред страните с ниски доходи”, сочи докладът.

Предишни проучвания показват, че добивната промишленост, като минното дело и добива на петрол, са сфери с висока концентрация на корупция, както и обществените поръчки и управлението на държавните предприятия.

МВФ се фокусира върху прозрачността и надзора като ключови елементи в ограничаването на корупцията в горепосочените сфери. Силните и свободни медии също са гарант за по-ефективна битка с корупционните практики.

„Очаквахме, че прозрачността върви заедно с добрите фискални резултати, но това, което ни изненада, е че ефектът е доста по-силен в страни, които имат свободни медии или силно гражданско общество”, казва Паоло Мауро, заместник-директор на отдел фискални въпроси на МВФ.

„А когато имате тези две неща заедно, ефектът е дори по-силен”, добавя той.

Сред другите препоръки за ограничаване на корупцията, МВФ призовава за професионализацията на държавната администрация, включително чрез наемане на служители въз основа на техните заслуги, както и необходимостта от опростени данъчни правила и бизнес кодекси, за да се избегне изкушението от предприемане на корупционни практики.

Според доклада, технологиите могат да помогнат в ограничаване на корупцията. Така например, въвеждането на технологични системи при обществените поръчки се разглежда като бърз и евтин метод за разрешаване на антикорупционния пъзел.

Forbes: България е 46-а сред най-добрите страни за бизнес На първо място, макар и малко странно с оглед на страховете, свързани с брекзит, се нарежда Великобритания

Така наречените електронни обществени поръчки „е сравнително евтина инициатива, която може да отвори конкуренцията, така, че да имате кандидати от всяка точка на страната или света, правейки наддаването евтино и прозрачно за компаниите”, казва Пауло Медас от МВФ, който е автор на доклада съвместно с Пауло Мауро.

Чили и Южна Корея са посочени като примери за ефективна система за електронни обществени поръчки, докато Руанда и Грузия демонстрират едно от най-високите повишения в събираемостта като процент от БВП.

Зависимостта на развиващите се държави от добивната промишленост, която е основен генератор на растежа, им дава допълнителен стимул за борба с корупцията и повод да търсят успех в тази инициатива.

„Бихте искали да инвестирате в добри институции, екстремно високи нива на прозрачност и силен външен надзор”, казва Медас.

Изводът за пропуснати данъчни ползи в размер на 1 трилион долара по света идва след предишни проучвания, които посочваха, че корупцията „изяжда” между 1.5 трилиона и 2 трилиона долара годишно от публичния сектор.