Обявяванията на неплатежоспособност на държави обикновено предизвикват рецесии, коментират икономистите Енрике Мендоса и Вивиан Юе в статия, озаглавена "Общ модел на баланс на дефолтите на държави и циклите на активност".

Експертите от Международния валутен фонд са изследвали 23 подобни случая в периода 1977 - 2009 година и са извели икономически модел, измерващ последиците от обявяване на неплатежоспособност на една държава.

Те посочват, че се наблюдава "мощен механизъм на разширяване на финансите", при който поскъпването на парите удря производителите, спадат Брутния вътрешен продукт, потреблението и заетостта.

МВФ призова Съединените щати няколко пъти да намерят възможно най-скоро споразумение, което да им позволи да избегнат перспективата от дефолт заради липса на споразумение по вдигането на тавана на държавния дълг.

В случая с Гърция - след като МВФ твърдо изключваше вероятността от преструктуриране на държавния дълг, в началото на юли обяви, че усилията на частните кредитори ще се окажат необходими, за да може държавата да изпълни задълженията си.

Източник: БНР