Половината страни по света са поискали спешно финансиране от Международния валутен фонд за справяне с финансовите катаклизми, породени от глобалната пандемия.

Над 100 дъжрави досега са поискали спешна подкрепа, заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева по време на среща на финансовите министри на страните от Г-20 и управители на централни банки, предава CNN.

По думите й, МВФ е готов да използва целият си ресурс от 1 трилион долара за да обезпечи нуждата от спешно финансиране.

Засега вече 10 държави са получили средства, като половината от останалите държави ще получат заеми до края на месец април, посочва Георгиева.

Думите на българката идват след като МВФ предупреди, че глобалната икономика може да изпадне в най-лошата си рецесия от 30-те години на миналия век, като правителствата трябва да работат заедно, за да предотвратят дори по-лошо развитие на ситуацията.

„По отношение на мерките, които можем да вземем, всичко е на масата”, казва Георгиева, окуражавайки централните банки да похарчат толкова, колкото могат да си позволят.

„Но пазете разписките. Не искаме отчетността и прозрачността да бъдат загърбени в тази криза”, казва Георгиева.

В интервю за CNBC, шефът на МВФ признава, че фондът има репутация, че налага тежки условия за страните изпадащи в нужда от спасителни мерки.

Какво е МВФ?През миналата седмица се проведе годишната среща на Междуанродния валутен фонд, като това е първо такова събитие откакто фонда има нов управляващ директор – българката Кристалина Георгиева

Но този път „искаме само едно нещо: Моля ви платете на вашите лекари и сестри, уверете се, че вашата здравна система работи и, че най-уязвимите и тези на първа линия са защитени”, казва Кристалина Георгиева.

МВФ посочи по-рано през тази седмица, че очаква глобалният БВП да се свие с 3% през настоящата 2020 година, което е далеч по-тежка рецесия от финансовата през 2008 година. През януари МВФ очакваше глобалната икономика да нарасне с 3.3% през тази година.

МВФ предупреждава, че е възможно рецесията да продължи и през 2021 година, ако законотворците се провалят в отговора си на глобалната пандемия.