Международият валутен фонд (МВФ) отново понижи прогнозата си за глобалния растеж през тази година, цитирайки рискове, като засилване на търговското напрежение и затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв в САЩ.

Организацията очаква световната икономика да нарасне с 3.3% през тази година. Това е понижение спрямо преходната прогноза, която предвиждаше ръст от 3.5%. МВФ добави, че все пак очаква леко повишение на темпа на растеж през 2020 г., до 3.6%, предава CNBC.

Новата прогноза на МВФ идва в сложен момент за глобалната икономика, която е белязана от брекзит и търговските търкания на САЩ с нейните партньори и Китай.

Балансът на рисковете продължава да гледа в посока надолу. Провалът в разрешаването на различията и получилото се увеличение на бариерите под формата на търговски мита, което е отразено в прогнозата, ще доведе до по-високи разходи за вноса на капиталови продукти и по-високи цени за крайните потребители, посочват от МВФ.

„По-високата несигурност на търговските политики и опасенията от ескалация и репресивни мерки биха довели до спад на инвестициите от страна на бизнеса, биха нарушили веригите за доставка и забавили растежа на производителността”, казват от МВФ.

„В резултат на това, подтиснатите перспективи пред корпоративната доходност могат да влошат настроенията на финансовите пазари и да забавят растежа”, добавят от организацията.

Ако САЩ и Китай се провалят в постигането на търговска сделка помежду си, това ще повлие зле и на двете икономики, предупреждава МВФ.

Сред другите рискове за глобалната икономика е евентуалната промяна на паричната политика на централните банки, особено на Федералния резерв в САЩ.

МФ понижи прогнозата за растеж на българската икономикаМинистерството на финансите понижи прогнозата си за растеж на българската икономика както за тази година, така и за следващите 2020 и 2021 г.

Фед демонстрира намеренията си по-рано през тази година, елиминирайки всякакви очаквания, дори за едно-единствено повишение на лихвите през настоящата 2019 г.

Този ход идва след четири повишения на лихвите през 2018 г. Поведението на Фед допринесе за доброто начало на капиталовите пазари през тази година.

Сред останалите рискове пред световната икономика са брекзит без сделка, паричните проблеми на няколко държави по света и геополитическото напрежение в Източна Азия.