Повишаването на цените на хранителните продукти ще има ужасяващи последствия за цялата планета.

Това предупреждение отправи генералният директор на Международния валутен фонд /МВФ/ Доминик Строс-Кан след края на първия ден от пролетните сесии на МВФ и на Световната банка /СБ/ във Вашингтон, предаде Франс прес.

Според Строс-Кан ако повишението на цените на хранителните продукти продължи със същото темпо, това ще причини гладната смърт на стотици хиляди души по света и ще унищожи напълно напредъка, постигнат от бедните страни в последните 5-10 години.

През последните месеци покачването на цените на хранителните продукти предизвика социални вълнения в редица държави. В Хаити тези вълнения доведоха вчера до падането на кабинета, до 5 жертви и до 200 ранени.

Правителствата на много страни в процес на развитие бяха принудени да повишат субсидиите за стоките от първа необходимост и за горивата, или пък да намалят износа населскостопанска продукция /в Тайланд например/, за да на намалят ефекта на инфлационната криза.

След първото заседание от пролетната си сесия МВФ обяви, че наблюдаваната сега икономическа криза е от глобално естество. В декларация по въпроса на Международния валутен и финансов комитет, който е политическият орган на МВФ, не се споменава нищо за отговорността на САЩ в зараждането на кризата.

Документът само призовава правителствата да внимават с инфлацията, докато се опитват да се справят с глобалната финансова криза, предаде Асошиейтед прес.

На пролетната си сесия политическата инстанция на МВФ одобри реформи на институцията, предаде Франс прес.

Реформите касаят квотите иразпределението на гласовете. Те бяха подкрепени от 24-те министри на финансите, влизащи в състава на Международния валутен и финансов комитет, които присъстваха на пролетната сесия на МВФ във Вашингтон, допълва ДПА.

Реформите ще предоставят на развиващите се страни по-голямо влияние в МВФ, въпреки че развитите страни ще запазят традиционно голямото си влияние.

Всеки един от министрите на финансите ще трябва да се произнесе още веднъж по отделно по реформите до 28 април, допълва Франс прес.

Относно реформите в МВФ САЩ се обявиха за съкращаването на местата в Съвета на директорите на институцията, предаде ИТАР-ТАСС. Предложението отправи американският министър на финансите Хенри Полсън.

През първия ден от пролетните сесии стана също така ясно, че СБ ще отпусне над 80 милиона долара за палестинската автономия, предаде ИТАР-ТАСС. Средствата ще бъдат предоставени на палестинските власти до края на април в рамките на план за реформа и развитие на палестинските територии.

СБ осъществява 12 проекта в палестинските територии, припомня агенцията.