Решителни и агресивни мерки са необходими от страна на водещите световни икономики, за да отклонят надвисващата опасност от дълбока и тежка икономическа криза, в резултат от кризата на финансовите пазари, се казва в публикувания днес отчетен доклад на МВФ, цитиран от британския в. "Таймс".

"Рискът от по-тежко отражение на кризата на финансовата система върху по-широката икономика представлява критична заплаха", предупреждава базираната във Вашингтон световна финансова институция. Действията на правителствата, централните банки и регулаторите трябва да бъдат "всеобхватни, изпреварващи и решителни", посочва МВФ в доклада си за световната финансова стабилност, който се изготвя два пъти годишно.

Призивът идва на фона на най-новите стряскащи прогнози на фонда, че общите загуби, понесени от американските банки от продължаващата криза, могат да достигнат до 1.4 трилиона долара, което надвишава значително предишната оценка (от април) за 1 трилион долара, и отчетените от американските и световните банки загуби от 760 милиарда долара до края на септември, пише в. "Таймс".

Огромните загуби и необходимостта големите световни банки да продължат да отписват от активите си лошите заеми означават, че те ще имат нужда от инжектиране на поне още 675 млрд. долара допълнителен капитал от пазарите и правителствата през следващите няколко години, в допълнение към инжектираните вече 430 милиарда долара, оценява МВФ.

"Действията за стабилизиране на глобалната финансова система трябва да бъдат координирани между страните, особено между големите финансови центрове. Без подобна координация процесът на стабилизиране ще бъде по-болезнен и продължителен", се казва още в публикувания днес доклад на МВФ.

Източник: БГНЕС, Снимка: БГНЕС/ЕРА