В Европа започват да се появяват надежди, че разпространението на заразата от коронавирус може би се забавя, тъй като броят на новозаразените започва да намалява, според официалните данни за последния уикенд.

Данните предизвикват европейските лидери да потърсят стратегия за изход от националните блокади, като в същото време призовават хората да спазват дисциплината, докато очевидното възстановяване от заразата е в самото си начало, пише CNBC.

Вчера Италия, която е епицентърът на пандемията в Европа, обяви най-ниския си брой жертви на COVID-19 от повече от две седмици. Местните власти информираха за увеличение в броя на смъртните случаи с 525, което беше най-малкото от 19 март, информира Reuters.

В събота смъртните случаи бяха 681, а в предходния ден – 766, така че броят им се движи в правилната посока.

Италия отчита 128 948 случая на коронавирус до днес и 15 887 смъртни случая, по данни на университета Джонс Хопкинс. Това е и страната с най-много жертви в Европа.

Рим въведе едни от най-строгите ограничения в света, обявявайки национална карантина на 12 март, но вчера се появиха признаци, че страната може да започне да търси начини за облекчаване на мерките в близко бъдеще.

"Кривата започна да се обръща, а броят на смъртните случаи също започна да намалява," заяви директорът на италианския национален здравен институт ISS Силвио Брусаферо.

"Ако тези данни се потвърдят (в идните дни), ще трябва да започнем да мислим за втора фаза," каза той. Брусаферо обаче също така посочи, че спадът в цифрите трябва да е постоянен. "Това е резултат, който трябва да постигаме ден след ден," казва той.

В Испания, която сега има по-голям брой заразени от Италия (131 646 случая, според Джонс Хопкинс), темпът на новите и смъртните случаи също отчита понижение през уикенда: Повишението в броя на смъртните случаи в неделя (674 нови смъртни случая спрямо 809 в събота) е близо наполовина по-малко, отколкото преди седмица.

"Данните от тази седмица и от днес потвърждават забавянето на заразата," заяви испанският здравен министър Салвадор Ия. "Данните потвърждават, че социалното дистанциране действа."

Франция и Германия също отчитат спад в дневния брой на жертвите на коронавируса.

От здравното министерство на Франция обявиха вчера, че смъртните случаи намаляват в последните 24 часа, както и приемът в интензивни отделения. От страната информираха, че 357 души са починали в болници, в сравнение с 441 в предходния ден. Общият брой на смъртните случаи във Франция е 8 093, според Джонс Хопкинс.

Днес Германия също информира за забавяне на темпа на новите случаи в четвърти пореден ден, като новите случаи нарастват с 3 677, а жертвите са 92.

Общо в Германия има 95 391 потвърдени случаи на коронавируса, но само 1 434 са с фатален край, според университета Джонс Хопкинс. Ниската смъртност се приписва на масовото тестване, стабилната система на здравеопазването и малко късмет по отношение на това, че първите случаи бяха сред по-млади хора.

Стъпка по стъпка

Въпреки това, институции, като института Роберт Кох, подхождат предпазливо с прогнозите за това как ще се развие епидемията в Германия, заявявайки пред CNBC, че страната е "все още в началото на епидемията."

Междувременно канцлерът Ангела Меркел заяви в петък, че данните са окуражаващи, но призова германците да спазват социално дистанциране и хигиена.

"Варно е, че най-новите данни за броя на новите случаи от института Роберт Кох ни дават причина за предпазлива надежда," заяви Меркел, цитирана от Reuters.

Тя добави, че правителството вече мисли за това "как можем едновременно да постигнем две неща: осигуряване на здравна защита за всички и започването на процес по завръщането на обществения живот стъпка по стъпка."

Германия, Италия и Испания удължиха карантината до 19 април, 12 април и 25 април, респективно. Великобритания обяви, че ще преразгледа мерките след 12 април (когато е изчислено, че заразата може да достигне своя пик в страната).

Масовото тестване е един от начините да се излезе постепенно от ограничителните мерки, но режимите на тестване се разминават значително в Европа. Германия, която прилага масово тестване и Великобритания, която не го прави, обмислят някакъв вид "имунен паспорт", който би позволил на хора, които са били изложени на вируса и вече имат изграден имунитет, да се завърнат на работа и към нормалното си ежедневие.

Балансирането между здравето на хората и състоянието на икономиките е основна мисъл на световните лидери. Ако времето за вдигане на ограниченията бъде сгрешено, тогава нова вълна от случаи на коронавирус може да залее и без други поставените под огромен натиск здравни системи в Европа.

Ако пък мерките се задържат прекалено дълго, европейската икономика ще влезе дори в още по-голям спад. По някои оценки вече се смята, че на континента ще са му необходими две години, за да се завърне към нивата на БВП от края на 2019 г.

Анализатори от UBS заявиха днес, че представянето на пазарите в региона, в краткосрочен план, "зависи от това първо колко бързо може да се нормализира икономическата активност след мерките за ограничаване на вируса; и второ - от степента, до която приетите мерки ще могат да ограничат фалитите и загубата на работни места."

"Ние продължаваме да следим отблизо разпространението на вируса и предложените периоди за карантина в отделните държави," казват те.

"Смятаме, че данните все още до голяма степен потвърждават нашия основен сценарий, при който новите случаи достигат първи пик в Европа в началото на април, а в САЩ в средата на април, като най-строгите ограничения ще бъдат вдигнати до средата на май."