Те са известни като “наркоподводници” — полупотопяеми плавателни съдове, които се използват за транспортирането на наркотици по вода.

Те играят водеща роля в трафика на наркотици, защото са основните инструменти, които колумбийските престъпни организации използват, за да изпращат своя основен продукт - кокаин, към своите водещи дистрибутори - мексиканските наркокартели като Синалоа и Халиско Нова Генерация.

Миналия месец стана ясно, че шестима колумбийци са се признали за виновни по обвинения в заговор за използването на такива плавателни съдове за транспортирането на над 19 000 килограма кокаин за картела Синалоа в Мексико.

Според министерството на правосъдието на САЩ обвиняемите са били част от международна престъпна организация, която пуска наркоподводници от Колумбия в Тихия океан, предназначени за членове на картела Синалоа в мексиканския щат Оаксака.

През 2015 и 2016 г. САЩ е прихванала три плавателни съда, пътуващи от Колумбия за Мексико, като всеки от тях превозвал хиляди килограми кокаин, значителна част от които са били предназначени за САЩ като крайна дестинация.

Наркоподводниците са самоделни плавателни съдове, боядисани в цветовете на океана, така че да бъдат засичани трудно. Те са херметически затворени, разполагат с дизелови или бензинови мотори и се движат или сами, или пък превозват и хора, които гарантират, че наркотиците ще достигат до тяхната дестинация.

Години наред те са използвани от картелите за транспортирането на кокаин и други наркотици, основно от Колумбия и Еквадор до Централна Америка, Мексико и САЩ. Те позволяват на колумбийските престъпни организации, в сътрудничество с мексиканските наркокартели, да транспортират бързо наркотици и да увеличават печалбите си.

"През последното десетилетие производството на потопяеми плавателни съдове се е увеличило заради по-големия интерес от страна на престъпните организации," казва пред Louisville Courier Journal Марио Пазминьо, бивш ръководител на разузнаването в армията на Еквадор и анализатор в сферата на сигурността.

"Те имат две основни характеристики – засичат се много по-трудно и позволяват бързото товарене и транспортиране на големи количества наркотици“.

Наркоподводниците обаче невинаги успяват да се изплъзнат на властите. Радарите и морските патрули на няколко държави прихващат все повече подводници в последните месеци.

През септември министърът на отбраната на Колумбия Диего Молано обяви залавянето на наркоподводница, която принадлежи на колумбийската престъпна организация "Картела на Залива". Трима членове на картела също са били задържани.

Плавателният съд, който пътувал за Централна Америка, е с капацитет за три тона наркотици.

Заловиха най-издирвания колумбийски наркобос50-годишният Дайро Антонио Усуга, по-известен като Отониел, е бил задържан след съвместна операция на армията, военновъздушните сили и полицията на страната


От 2018 г. насам са били задържани 111 наркоподводници, според колумбийските власти. Мексико, Панама, Коста Рика и Ел Салвадор са най-използваните маршрути от наркотрафикантите.

"Големите количества наркотици се транспортират по вода," казва пред The Guardian Ернандо Матос Дагер от армията на Колумбия. "Много по-лесно е да транспортираш тон кокаин по море, отколкото със самолет, защото на летищата има повече проверки на товарите."

Експерти твърдят, че значителна част от наркотиците от Колумбия тръгват от тихоокеанското крайбрежие, а останалите през Карибския басейн. От началото на годината колумбийските власти са заловили 623 тона листна маса от растението кока.

Близо 36% от кокаина, който се произвежда в Колумбия, преминава през територията на Еквадор, което представлява около 700 тона, казва Пазминьо, допълвайки, че страната е успяла да засече и неутрализира 130 тона. Това означава, че 570 тона са достигнали своите дестинации някъде в САЩ.

Предвид факта, че наркоподводниците превозват стока на стойност милиони долари, трафикантите наемат инженери, които да ги строят.

“Те имат нужда от специално обучение относно дизайна, за да може плавателните съдове да са на първо място безопасни," казва Пазминьо.

"Животите на хората, които са вътре, нямат значение. Това, от което те се интересуват, е какво количество наркотици могат да се превозват. Ако подводница потъне или се повреди, загубата ще бъде огромна, в някои случаи от порядъка на 100 или 200 милиона долара."

Търсенето на кокаин стимулира предлагането

Там, където има търсене на наркотици, ще се появи и предлагане.

В световен мащаб около 20 милиона души през 2019 г. са казали, че през последната година са използвали кокаин. Това се равнява на 0.4% от световното население на възраст между 15 и 64 г., според доклад на Службата на ООН по наркотици и престъпност от 2021 г.

През 2019 и 2020 г., според федерално проучване в САЩ, около 5.5 милиона души над 12-годишна възраст са заявили, че са използвали кокаин през последната година.

Междувременно броят на смъртните случаи след свръхдози кокаин в САЩ се увеличава. През 2017 г. те нарастват с 34%, като близо 14 000 американци са изгубили живота си, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията.

На фона на това голямо търсене САЩ е най-важният пазар за картелите. Мексиканските престъпни организации контролират вноса и разпространението на кокаин, метамфетамини и хероин в САЩ

Картелът Синалоа изгради империя с кокаина, но вече залага на нов наркотикВлиятелният мексикански наркокартел Синалоа изгради цяла империя от трафика на кокаин, но сега насочва вниманието си към нов, по-силен наркотик реагирайки на променящото се търсене в САЩ


От тези наркотици кокаинът е най-често хващаният наркотик на американската граница. През финансовата 2020 г. той е представлявал 74% от заловените наркотици. Една от причините е, че производството на кокаин нараства в последните години.

Площите, на които се отглежда растението кока, и производството на кокаин достигат рекордните 605 408 акра и 1 010 метрични тона, респективно, отбелязаха от Белия дом през юли.

Докато правителствата продължават да се борят срещу търговията с наркотици, трафикантите усъвършенстват своите наркоподводници.

През 2019 г. дълъг близо 22 метра плавателен съд отплава от Колумбия за Галиция, Испания, като изминава почти 8 000 км преди да бъде прихванат от испанските власти. Той транспортира над 3 тона кокаин.

Този август колумбийските власи задържат наркоподводница в Тихия океан, която превозвала 18 тона кокаин, равняващи се на приблизително 4.5 млн. дози на стойност 60 млн. долара.

В края на октомври армията на Еквадор прихваща в международни води друга наркоподводница с три чисто нови дизелови двигателя.

Според Елизабет Дикинсън, старши анализатор за Колумбия в International Crisis Group, подходът на колумбийското правителство към изкореняването на международното предлагане на наркотици е контрапродуктивен, защото се фокусира върху унищожаването на растението кока.

"На практика мерките наказват най-слабите части от колумбийското общество в лицето на бедните фермери, които отглеждат кока, а оказват много малко влияние върху центровете на печалба на въоръжените групировки."

Тя смята, че фокусът на мерките срещу наркотиците в Колумбия трябва да се измести нагоре по веригата на доставките. Те трябва да бъдат насочени към унищожаването на суровините, разбиването на финансирането на тези организации и на мрежите за печалби, които ги заобикалят.