Глобалното затопляне вече е причинило криза на планетата, а енергийният сектор се опитва да скрие мащабите й пред обществото. Това твърди главният специалист по въпросите на климата в НАСА Джеймс Хансен, цитиран от Франс прес и БТА.

Според 67-годишния Хансен емисиите от въглероден диоксид в атмосферата вече са достигнали опасното равнище от 385 частици на милион, което представлява "критична точка". В статия, поместена днес в научното издание "Сайънс", той твърди, че има начини да се реши проблемът с газовете, предизвикващи парников ефект, а именно - да бъдат спрени до 2030 година всички електроцентрали, работещи с въглища, а дотогава да се налагат такси върху техните емисии.

Хансен призовава също така да бъде забранено изграждането на нови централи, ако те не предвиждат системи за улавяне на емисиите от въглероден диоксид.

Американският експерт е на мнение, че основната пречка за спасяване на планетата не е от технологичен характер, а в проблема, че 90% от енергията се произвежда от изкопаеми суровини. "А това е толкова голям бизнес, че е проникнал в нашето правителство", обяснява Хансен. Той изтъква, че през последните години ясно е установил, че и изпълнителната, и законодателната власт са силно повлияни от "специфични интереси" на енергийния сектор, използващ изкопаеми горива. Според него промишлеността вкарва в заблуждение обществото и политиците за причините за климатичните промени.

Хансен прави сравнение с методите на производителите на цигари, които знаят, че пушенето предизвиква рак, но са наели учени, за да докажат противното.

Снимка: ЕРА/БГНЕС