Nasdaq OMX Group Inc може да отправи конкурентна оферта за NYSE Euronext, за да избегне изоставане от вълната на консолидация сред световните борси, информира Reuters.

Това е една от опциите, които оценяваната на 5.7 млрд. долара Nasdaq, обмисля на фона на разместванията в индустрията породени от глобални сделки.

В опита си да осъществи сливане между канадския борсов оператор TMX Group Inc и Лондонската фондова борса ръководителят на TMX предупреди канадските законодатели, които са против сделката, че страната рискува да навреди на репутацията си, свързана със свободната търговия, ако я блокира.

Договореното сливане между Лондонската фондова борса и TMX възбуди интереса на експертите от индустрията, докато преговорите за сливане между Deutsche Boerse и NYSE Euronext пораждат сравнения с чикагската Chicago Mercantile Exchange (CME), която е най-големия пазар за деривативи в света.

Nasdaq се концентрира в търговията с ценни книжа с нисък марж на печалба, която среща все по-голяма конкуренция и може да стане уязвим от страна на по-конкурентни в ценово отношение борси, които да бъдат създаден в следствие на вълната от сливания.

Според източници близки до компанията сред алтернативите на Nasdaq е сливане с IntercontinentalExchange Inc и с CME, за да се противопостави на планираното сливане на NYSE Euronext с Deutsche Boerse на стойност 10.2 млрд. долара.

От Wall Street Journal информират, че Nasdaq може да обмисли и варианта да бъде продадена или пък да придобие конкурент, ако не успее да се противопостави на Deutsche Boerse в сделката за NYSE.

Сливането на Deutsche Boerse и NYSE Euronext би довело до общ годишен оборот от търговия на новата компания в размер на над 20 трлн. долара, но за да стане факт сделката, тя трябва да бъде одобрена от редица регулаторни органи.

Офертата в размер на 7.9 млрд. долара от страна на Сингапурската борса за австралийския борсов оператор ASX Ltd в края на миналата година, сложи началото на консолидация в индустрията.

Азия обаче рискува да изостане от новите реалности, като се имат предвид местните регулаторни режими, тромавите структури на собственост и правителствата склонни към протекционизъм.

Пазарният регулаторен орган в Тайланд днес обяви, че повечето от борсите в Югоизточна Азия изостават с няколко години от включването във вълната на световната борсова консолидация.