Държавните и правителствени ръководители на страните членки на НАТО изразиха желание за конструктивни отношения с Русия, когато нейните действия "го направят възможно", предаде Асошиейтед прес.

Лидерите от алианса често са говорили за установяване на партньорство с Москва. Тази формулировка обаче липсва в официалната декларация, публикувана през вчерашния втори, последен ден от срещата на върха на НАТО във Варшава, отбелязва АП.

"НАТО не представлява заплаха за никоя държава" и страните членки на алианса "продължават да се стремят към конструктивни отношения с Русия, когато действията й го направят възможно", се подчертава във Варшавската декларация за трансатлантическата сигурност.

По-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг даде да се разбере, че организацията не е влязла в нова Студена война, но Русия вече не се държи като партньор, посочва БТА.

Москва обвинява алианса в провокативно поведение заради плана, потвърден на форума в полската столица, за разполагане на военни части в Полша, Литва, Латвия и Естония - страни, които бяха в нейната сфера на влияние допреди по-малко от три десетилетия.

Решенията, взети във Варшава, ще бъдат обяснени на руските ръководители на заседанието на Съвета НАТО-Русия в сряда в Брюксел, заяви Столтенберг.

Съветът се събра за последно през април след близо двегодишно прекъсване заради конфликта в Украйна, който доведе до влошаване на отношенията между НАТО и Русия. Лидерите от алианса се договориха да бъде оказана по-голяма подкрепа на държавите в Близкия изток и Северна Африка, които са жертва на ислямския екстремизъм.

НАТО ще започне мисия за обучение и увеличаване на капацитета на въоръжените сили на Ирак на негова територия, ще предостави помощ на Йордания и ще създаде нов разузнавателен център в Тунис в подкрепа на местните сили за сигурност, съобщи днес Столтенберг.

Лидерите от алианса освен това са постигнали принципно споразумение разузнавателни самолети на организацията да оказват пряка подкрепа на оглавяваната от Съединените щати коалиция, която се бори срещу групировката "Ислямска държава" в Сирия и Ирак.

Дипломати изразиха очакване тези полети да започнат наесен, съобщи АП. Разузнавателните самолети АУАКС ще летят в турското и в международното въздушно пространство с цел наблюдаване на небето над Сирия и Ирак, посочва ДПА. Агенцията отбелязва, че Съединените щати отдавна са искали да включат НАТО във водената от тях коалиция срещу "Ислямска държава", но страни като Германия са имали резерви по въпроса.

НАТО също така ще започне нова многоцелева операция в Средиземно море, наречена "Морски страж" (Sea Guardian), съобщи Столтенберг, цитиран от Асошиейтед прес. Алиансът ще си сътрудничи тясно с Европейския съюз за спиране на трафика на мигранти.

През есента ще бъде взето решение за по-нататъшно увеличаване на морското и въздушното присъствие на НАТО в Черноморския регион, каза Столтенберг, цитиран от ТАСС. Лидерите от алианса са се договорили вчера специалисти да направят препоръки по въпроса и НАТО да вземе своето решение въз основа на тази експертна оценка наесен, каза Столтенберг.

"Вече разширихме присъствието си в Черноморския район. По-често се извършва въздушно патрулиране, засилено е и присъствието по море", каза генералният секретар на НАТО.

На срещата на върха бе взето решение за разполагане на една многонационална бригада в Румъния, припомни освен това той.