На фона на скандала между американската Национална баскетболна асоциация и Китай, предизвикан от изказванията на мендижъра на Хюстън Рокетс Дарил Мъри в подкрепа на протестиращите в Хонконг, администрацията на лигата дава “зелена светлина” на отборите да разширят маркетинговата си територия, пише The Wall Street Journal.

Досега тимовете от NBA нямаха право да провеждат маркетингови кампании или да участват в рекламни събития извън пазарите, на които играят домакинските си мачове. През настоящия сезон 2019-2020 г., който официално беше открит вчера (22 октомври), това правило остава в сила само за вътрешния пазар.

В чужбина обаче отборите вече ще могат да популяризират своя бранд и играчите си, както и да предоставят съдържание чрез профилите на своите спонсори в социалните мрежи зад граница.

“NBA няма да разреши на Бостън Селтикс да отиде в Холивуд и да започне да прави рекламна кампания. Това правило защитава местните собственици и тяхната марка. Но лигата премахва част от рестрикциите за маркетинга на международните пазари”, обяснява бизнес директорът на Селтикс Ричи Смит.

Новата мярка идва на фона на скандала, в който бяха въвлечени представителите на няколко отбора от баскетболната асоциация заради изказвания, свързани с политическата ситуация в Хонконг. Според комисаря на NBA Адам Силвър бойкотът от страна на китайските власти може да има “драматични финансови последици”.

Но ръководството на асоциацията е категорично, че премахването на рестрикциите за маркетинговите кампании зад граница е планирано още през април тази година, много преди инцидента с Пекин.

Международната инициатива е вдъхновена от друга програма, която разрешава на отборите да продават части от своите екипи, където да бъдат разположени логата на спонсорите.

Две трети от компаниите, които спонсорират баскетболните тимове по този начин, са мултинационални. Сред тях са известни марки, като General Electric, Harley-Davidson, Walt Disney и японската Rakuten.

От NBA не разкриват стойността на спонсорските постъпления от предходния сезон, но сумите изглежда варират в доста широки граници за отделните отбори. Голдън Стейт Уориърс, например, прибраха внушителните 20 млн. долара от сделката с японската платформа за онлайн търговия Rakuten.

Спортовете се впускат в глобална война за популярност Развитието на технологиите поставя много от популярните спортове в условията на жестока конкуренция

По данни на американската маркетингова агенция Nielsen, която работи с 23 от общо 30-те отбора в NBA, както и със самата лига, спонсорските лога върху екипите са донесли приходи от 106 млн. долара за телевизионните излъчвания на мачовете от предходния сезон, включително и плейофите.

Отбори, като Бостън Селтикс, Далас Маверикс, Чикаго Булс и Атланта Хоукс, твърдят, че тези рекламни “пространства” върху потниците вече са един от най-ценните им активи.

В Голдън Стейт пък са доволни от факта, че сделката с Rakuten им е осигурила достъп до много потенциални нови фенове. Компанията притежава и приложението за текстови съобщения Viber, където отборът активно промотира своите артикули.

Разбира се, глобализацията крие и рискове, които бяха демонстрирани нагледно от неприятния “китайски инцидент”.

“Броят на феновете на NBA в другите държави вече е много голям, а бизнесът става все по-сложен и изисква от нас да се съобразяваме с всички местни обичаи, предпочитания и културни особености”, заявява пред WSJ говорителят на NBA Ейми Брукс.

Но въпреки всичко глобалната експанция си остава приоритет за NBA. Около 45% от приходите на лигата се генерират извън САЩ и Канада и по всяка вероятност този дял тепърва ще се увеличава.