Виждали ли сте наистина Слънчевата система със собствените си очи?

Всички помним снимки в учебниците на осемте планети - като се започне с Меркурий и се завърши с Нептун (или Плутон, който не се смята за планета от 2009 г. насам), но много рядко те могат да се видят на нощното небе по едно и също време.

Но тази седмица пет планети, видими с просто око - Меркурий, Венера, Марс, Юпитер и Сатурн, ще се появяват едновременно, посочва T+L

Кога и как да видите петте планети на нощното небе?
Ще трябва да станете рано - наистина рано - в неделя, 19 юли 2020 г. Няма да ви е необходим телескоп, освен ако не искате близък план на планетите.

Защо да използвате бинокъл?
Въпреки че не ви трябва бинокъл, за да видите четирите ярки планети, най-вероятно той ще ви е необходим за Меркурий. Ако пък се загледате с него към Юпитер, ще можете да видите няколко от четирите му най-големи луни - Европа, Ганимед, Йо и Калисто.

Можем ли да видим всички осем планети от Слънчената система с просто око на нощното небе?
За съжаление, това никога няма да бъде възможно. Меркурий, Венера, Земя, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун няма да се появят на нощното небе едновременно. За Уран и Нептун ще ви е необходим телескоп.

На 8 септември 2040 г. обаче Марс, Меркурий, Венера, Сатурн и Юпитер ще бъдат видими на нощното небе.

Юпитер и Сатурн - най-близо от четири века на 21 декември
Тази година предстои още едно върнуващо космическо събитие. На 21 декември - деня на зимното слънцестоене в Северното полукълбо, двете най-големи планети в Слънчевата система Юпитер и Сатурн ще застанат в най-близка позиция за първи път от четири века насам.

Тези приближения на двете планети, всъщност, се случват на всеки 19.6 години, но декемврийското ще бъде най-близкото от 1623 г. насам.

Слънчевата система

Слънчевата система е група астрономически обекти, включваща Слънцето и небесните тела, обикалящи в орбити около него. Всички те са образувани при разпадането на молекулярен облак преди около 4.6 милиарда години.

Четирите вътрешни планети (Меркурий, Венера, Земята и Марс) са по-малки и носят названието планети от земен тип. Те са съставени главно от скали и метали.

Четирите външни планети (Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун) се наричат газови гиганти. Те са по-масивни и са съставени предимно от водород и хелий.

Голям астероид ще удари Земята през 2084 г.Голям астероид може да удари Земята през 2084 г., смятат експертите от Европейската космическа агенция

Защо Плутон вече не е планета?
До 24 август 2006 г. Плутон се смята за деветата планета от Слънчевата система. Поради малките си размери, наклона на орбитата спрямо слънчевия екватор и ексцентричната си орбита, заради която понякога се намира по-близо до Слънцето от Нептун, винаги е имало спорове дали той трябва да се разглежда като планета.

Той не се смята за планета от 2009 г. насам, като е обявен за планета-джудже, която обикаля около Слънцето за приблизително 248 години. От откриването си Плутон не е изминал дори половината от пътя по орбитата си.