Недостигът на квалифицирана работна сила струва на германската икономика близо 20 млрд. евро годишно или 1 процент от брутния вътрешен продукт (БВП). Това сочи доклад, поръчан от Министерството на икономиката и цитиран днес от германския в. "Зюддойче цайтунг".

"Пропуснатите ползи от създаване на богатство от квалифицирана работна сила се изчисляват на десетки милиарди евро. Те биха могли да достигнат 1% от БВП", или 20 млрд. евро през 2007 г., според проучването на Института за икономика в Кьолн, съобщава вестникът, цитиран от Франс прес.

В доклада се посочва, че броят на незаетите места е стотици хиляди и то най-вече в "основните сектори за технологичната конкурентоспособност на германската икономика": машиностроенето, производството на електротехника и автомобилната промишленост.

Авторите на изследването отбелязват и дефицита на завършили висше образование в научната област и техническия сектор.

Управляващата коалиция в Германия среща трудности при постигането на споразумение за решаване на проблема с недостига на работна сила.

Докато някои министри консерватори настояват за отваряне на пазара на труда за квалифицирани имигранти, техни колеги социалдомекрати предпочитат да се засили борбата срещу продължителната безработица и да се преквалифицират сегашните 3.7 милиона безработни в Германия