Недоволството от поскъпването на бензина расте по цял свят, след като цената на петрола премина символичния праг от 135 долара за барел през тази седмица, и стана причина за множество демонстрации и стачки, предаде Франс прес.

Протестите на френските рибари, които издействаха от правителството си помощи, за да се справят в високите цени на газьола, довeдоха до подобни действия в Испания и Португалия.

Испанските рибари обявиха, че ще организират демонстрация в Мадрид в края на май и заплашват да спрат работа през юни, ако не получат никаква помощ. В Португалия рибарите обявиха стачка на 30 май.

В Русия, която все пак е вторият износител на петрол в света, шофьори организираха вчера демонстрации в близо 50 градове в страната. Президентът на сдружението за защита на шофьорите Вячеслав Лисаков обвини правителството, че налага акцизи, които са "60 до 70 на сто от цената" на бензина, а следователно извлича облаги от поскъпването на бензина.

Литър бензин е струвал средно 21.25 рубли (0.57 евро) в Русия на 12 май, а литър дизел – 21.94 рубли (0.59 евро), сочат данните на официалната статистическа агенция на Русия.

Унгарските автобусни шофьори демонстрираха в петък и заплашиха със стачка.

Автобусният транспорт е най-развитият в България (70 на сто от пътническия поток) и във вътрешността на страната, и към Европа заради конкурентните цени, а населението е най-бедното в ЕС със средна месечна заплата от 285 евро.

Цената на дизела (1.30 евро) в Унгария в момента е по-висока, отколкото в девет други страни от ЕС, сочат сравнителни данни, публикувани в унгарски медии.

Тя обаче все пак е по-ниска от цената на дизела в Италия (1.53 евро), Холандия (1.44), Белгия (1.40), Германия (1.38), Финландия (1.36) и Франция (1.35), според ценните за седмицата от 18 до 24 май, събрани от Международния съюз на пътния транспорт.

В Азия редица правителства решиха да намалят субсидиите си, които поддържаха изкуствено ниски цени на горивата.