Над 1.1 милиарда души, главно в Африка и Азия, не могат да докажат самоличността си с официален документ, съобщават AFP и френското списание L’Express.

Заради липсата на доказателства за самоличността им над 1.1 млрд. души в света живеят, без да съществуват официално, сочат данни на множество международни организации.

Сред тези „невидими хора“, които живеят главно в Африка и Азия, над една трета са деца, чието раждане не е било регистрирано, отбелязва Световната банка в рамките на програмата си „Идентификация за развитие“ (ID4D).

Проблемът е особено остър в географските области, засегнати от бедността, дискриминацията, епидемиите и въоръжените конфликти. „Причините са многобройни“, подчертава Виджаянти Десаи, която ръководи ID4D.

В развиващите се страни една от основните причини е разстоянието, което разделя хората от държавните служби, казва тя.

Освен това семействата често просто не са информирани за важността на регистрирането при раждане и последиците в случай на нерегистриране, като в Сомалия, Либерия или Етиопия.

Конфликти между етносите

А когато хората съзнават необходимостта да обявят раждане, „разходите могат да бъдат ужасяващи“ за вече много бедните семейства, коментира Ан-Софи Лоа, представител на ООН и директор в Женева на организацията в помощ на децата Plan International.

Поради това милиони деца от Африка и Азия се сблъскват за първи път с администрацията, когато са на възраст да ходят на училище. „Често са необходими удостоверения за раждане, за да се запишат в училище или да положат изпит“, казва Лоа.

Политическата ситуация също спира много семейства да приемат официална самоличност. „Заради конфликти между етносите, те се страхуват да бъдат идентифицирани като принадлежащи към даден етнос, тъй като правителствата имат предпочитания към някои групи“ за сметка на други, отбелязва Каролина Тривели, бивш министър на развитието на Перу и член на Съвета на директорите на ID4D.

Децата в капана на насилието

В много страни ражданията извън брака или вследствие на изнасилване се прикриват доброволно заради страх от дискриминация. В Китай дълго време децата умишлено не бяха регистрирани заради политиката за едно дете, която водеше до санкции.

Освен че не могат да ходят на училище, тези деца са жертва на всякакви видове насилие – принудителен труд за момчетата, брак в ранна възраст за момичетата, предупреждава УНИЦЕФ, която публикува доклад по темата през 2013 г.

Тези деца стават също жертви на трафик на хора, „без властите да забелязват изчезването им“, допълва Лоа.

За да се справят с проблема, организациите работят търпеливо на терен за идентифицирането на „невидимите“ хора. А цифровите технологии са отличен помощник „за осигуряване на легални документи и предоставяне на пълна и точна статистика“, обяснява Лоа.