Нивото на океаните и моретата по света не спира да се покачва, докато четете тези редове. Положението никак не е розово, тъй като темпът на ускорение се увеличава всяка година, сочи проучване, публикувано в изданието на Националната академия на науките на САЩ - Proceedings of the National Academy of Sciences.

Проучването, водено от професор Стив Нерем от University of Colorado-Boulder, се базира на сателитни данни за нивото на световния океан, предава CNN. Докладът анализира данните от периода 1992 - 2014 г.

Учените са изчислили, че общото ниво на световния океан е скочило със 7 сантиметра за 25 години, което означава, че нивото на океаните расте с около 3 милиметра на година.

Тази скорост обаче не е твърда константа.

Парниковите емисии продължават да повишават средните температури на Земята, което провокира топенето на ледовете, респективно на нивото на световния океан.

„Увеличението, движено главно от засилващото се топене на Гренландия и Антарктика, има потенциалът да удвои скоростта на покачване на нивото на океаните, като до 2100 г. то може да се е повишило с 60 сантиметра вместо с 30 см, както сочат прогнозите“, казва Нерем.

Тази прогноза съвпада с анализите на Междуправителствената група по изменение на климата, които предвиждат покачване на нивото на световния океан да бъде между 52 сантиметра и 98 сантиметра до 2100 г. Този сценарий ще се случи, ако нивото на парниковите емисии не бъде намалено.

Ако нивото на океаните и моретата се повиши с 65 сантиметра, това ще предизвика значителни проблеми навсякъде по света. Природни бедствия в резултат на покачването могат само да влошат положението.

Учените очакват океаните и моретата да повишат нивото си с около 60 сантиметра до края на този век. Това ще се случи само и единствено, ако човечеството не промени отношението си към глобалното затопляне и не го разпознае като главната опасност за живота на Земята.

Вместо да се готви за бягство на Марс.